Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-08-10, 22:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrahotbird Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη τα κοι ειναι μια χαρα το ενα το ειχα απο μωρο και τωρα ειναι 20cm περιπου απο φιλτρο εχω ενα laguna με 4 σφουγγαρια και λαβα στον πατο του αντλια 2500λτ /ωρα και ανα συστημα αντιαλγης και παλι δεν αρκουν.Βεβαια η λιμνη εινα σηνεχως στον ηλιο και αυτο ειναι το ασχημο.
Ευχαριστω
Νικος
-------------------------
Επισης εχω δει κατασκευες στο utube φιλτρα αμμου τη γνωμη εχεις?
Νίκο μου, πόσα χρόνια έχεις το κοι των 20 εκατοστών? Ανάλογη περίπτωση επραξα και εγώ εν αγνοία μου και το σκυλλομετανοιώνω τώρα.
Το φίλτρο σου, αλλά και η ροή σου δεν φτάνουν για να υποστηρίξουν μια έστω μικρή λιμνούλα με nishikigoi. Επιμένω όμως στην επισήμανση που σου έδωσα nishikigoi ανά λίτρο, σαν θέμα αρχής. Πρέπει επίσης να βρες κάποιο επιπλέον τρόπο οξυγόνωσης του νερού...άμεσα θα σου έλεγα εγώ. Το ότι μια λιμνούλα 1000 λίτρων με nishikigoi βρίσκεται στον ήλιο δεν είναι ότι καλύτερο και βεβαίως εύχοναι να υπάρχει κάτι για σκιά μέσα στη λίμνη σου για να μπορούν να προφυλαχθούν από το σχεδόν άμεσο ηλιακό φως, το οποίο τους κάνει ζημιά.

Για τα φίλτρα άμμου έχω μιλήσει ακόμα μια φορά σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά δεν θυμάμαι που. Βασικά τα φίλτρα αυτά δεν πολυ-απέχουν από τα φίλτρα άμμου για πισίνες. Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι στις δεξαμένες με ψάρια έχουμε μια συνεχόμενη εισροή νεκρής και στεραιάς ύλης, η οποία με κάποιο τρόπο πρέπει να αφαιρεθεί από τη σύσταση του νερού. Ενώ πρωτο βγήκαν στην αγορά τα συγκεκριμένα φίλτρα, ήταν όλο υποσχέσεις και έδιναν πολύ καλές ελπίδες, ακόμα και για διάσπαση των νιτρικών κ.α. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι εκ των οποίων προμηθεύτηκαν τα συγκεκριμένα συστήματα, είδαν στο χρόνο ότι δουλειά δεν γινόταν στον βαθμό που ζητούσαν ή αξίωναν καλύτερα. Υπάρχουν επίσης μελέτες οι οποίες δείχνουν ότι η ροή του νερού ανάμεσα από την άμμο δεν γίνεται ομοιόμορφα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν εντελώς νεκρές περιοχές οι οποίες δημιουργούνταν εστίες παθογόνων οργανισμών. Το άλλο μειονέκτημα των συγκεκριμένων συστημάτων είναι ότι ο αυτοκαθαρισμός τους γίνεται με τη χρήση ιδιαίτερα μεγάλης πίεσης με αποτέλεσμα να διαταράσσεται η βιολογία.

Αυτά, αν και πιο λιανά δεν μπορούσα να τα σημειώσω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01632 seconds with 11 queries