Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 26-07-11, 18:34
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτραρισμα μιας τετοια λιμνης δεν μπορει να το αναλαβει ενα βαρελι 200 λιτρων και μια αντλια 4.500l/h.
Θα ειναι σαν να μην εβαλες τιποτα οποτε μην πεδευεσαι, αφησε το ετσι!
Ο εξοπλησμος που θα χρειαστεις θα πρεπει να ειναι πολυ βαρβατος.
Μιλαμε για μια αντλια η οποια να γυρναει τουλαχιστον μια φορα τον συνολικο ογκο του νερου σου.
Δηλαδη 30.000l/h.
Αυτο πιστευω θα ηταν το ελαχιστο.
Απο εκει και πανω μονο μπορουμε να συζηταμε, τιποτα λιγοτερο.

Ο χωρος φιλτρανσης τωρα θα μπορουσε να ειναι ενα καταλληλα διαμορφωμενο σημειο ακομη και μεσα στη λιμνη, σε καποιο σημειο της, η και υπεργεια οπου το νερο θα επιστρεφει σαν καταραχτης.
Ετσι κι αλλιως θα εχεις μεγαλη ροη οποτε ο καταραχτης σου θα μοιαζει με το Angel Fals!

Κατι αλλο που εχω να σου προτεινω ειναι να πρασινησει ολος ο τοπος!!!
Πολυ πρασινο ομως!!
Καποιους διαδρομους περιμετρικα απο ξυλο, θα εδειχνε μια ωραια εικονα στο τελος.
Αλλα αυτα αργοτερα...

Παντως μια λιμνη χωρις φιλτρανση θα μπορουσε ανετα να εχει πολυ χειροτερη εικονα.
Ο μεγαλος ογκος νερου σε εσωσε και λειτουργησε η φυση.
Το συστημα με τον τροπο του βρηκε μια ισοροπια και αυτοσυντηρηται.
Αληθεια, μονο συμπληρωνεις νερο που εξατμιζεται και ταϊζεις τα ψαρια?
Τιποτα αλλο δεν κανεις ποτε?

Θελει πολυ δουλεια..
Ειναι τεραστια εκταση.
Ελπιζω να εχεις καποιον να σε βοηθαει!
Φυσικα δεν μιλαμε για τωρα αμεσα, δεν ειναι καιρος αυτος για τετοιες δουλειες...απο Σεπτεμβρη, μετα παυση, και μετα ξανα δουλεια απο Απριλιο.
Ολη η ανακατασκευη του χωρου πιστευω θα διαρκεσαι χρονια για να φτασεις σε ενα σημειο οπου θα το βλεπει ο αλλος και θα λεει ''ΟΑΣΗ''!!
Σιγα σιγα, με ορεξη και δουλεια θα τα φτιαξεις ολα.
Και θα φτιαξεις και τα περισσοτερα πραγματα μονος σου εαν ασχοληθεις.
Καλο κουραγιο ολοψυχα
Ευχαριστω για της συμβουλες και για το κουραγιο που μου δινεις.Ναι το μονο που εκανα τωρα 2 χρονια ειναι νερο(εχω γεωτρηση)και ταισμα οχι και πολυ συχνα.Μια τετοια αντλια που λες ποσο κανει περιπου και ποια προτηνεις ? πως περιπου θα ειναι ενα φιλτρο που πρεπει να εχω?Λεω παντος να τα βαλω αυτα που εχω και οτι κανουν μια και τα εχω αγορασει.Επισης θα ηθελα καποιες συμβουλες για την κατασκευη καταρακτη για να μην κανω καμια πατατα.Αντε και αν τα καταφερω να την κανω ΟΑΣΗ οπως λετε ειστε ολοι καλεσμενοι για ρακες και μεζε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάθος, ο τρόπος και το υλικό με μεταφέρουν σε μια λίμνη άγριας ζωής, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο χρήσης ακομα και των χρυσοψάρων, λόγω του τεράστιου της μεγέθους.

Όντως, θα χρειαστεί αρκετός καιρός και κόπος να τη φέρεις στα νερά σου, αλλά είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι το τελικό αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει στο ακέραιο.

Πράγματα που βλέπω για την ώρα σημαντικά να ακολουθήσεις είναι:
1. Αντλία, όχι οποιαδήποτε και βέβαια όχι αυτή που αναφέρεις, γιατί πρόκειται για πολύ ενεργοβόρα. Υπάρχουν στην αγορά μεγάλης δυναμικότητας αντλίες πολύ χαμηλότερης κατανάλωσης. Αντλία των 30,000 λίτρων και με προϋποθέσεις μια λίγο μικρότερη μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια λίμνη χαμηλής βέβαια ιχθυοφόρτωσης.

2. Φίλτρο θα χρειαστείς, όχι τόσο για το βιολογικό καθαρισμό, αλλά για το μηχανικό, ώστε να μαζεύονται όσο το δυνατόν περισσότερα στεραιά από τον πυθμένα. Φίλτρα θα πρέπει να συνδέσεις και 3 και 4 σε συνεχόμενο κύκλωμα, αντλώντας νερό από το κάτω τους μέρος και αδειάζοντας από πάνω. Αν βρω λίγο χρόνο αύριο, ίσως μπορέσω και σου φτιάξω ένα μικρό σχεδιάγραμμα σχετικό με τα φίλτρα σου.

3. Φυτά, πλούσια σε ριζώματα είναι πολύ σημαντικά για ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα. Βοηθούν πάρα πολύ το βιολογικό καθαρισμό του νερού, περιορίζοντας ταυτόχρονα τα νιτρικά που διαφορετικά ίσων να δημιουργηθεί πρόβλημα με την ανάπτυξη αιωρούμενης άλγης. Αυτό το αναφέρω, γιατί βλέπω εντελώς ασύμφορη τη χρήση UV λάμπας για τόσο πολλά λίτρα, που θα πρέπει, εκτός των πολλών watt να χρειαστούν και ανάλογα μεγάλη/ες αντλία/ες να την υποστηρίξει.
Βασιλη σε ευχαριστω για την απαντηση και της συμβουλες και περιμενω εναγωνιος το σχεδιο.Θα ηθελα να μου πεις επισης ποια αντλια προτεινεις ποια ψαρια μπορω ακομα να βαλω και τι αλλα φυτα.Θα ηθελα επισης να με καθοδηγησεις στην κατασκευη καταρακτη.Λαμπα UV ?Αυτα που εχω να μην τα βαλω και να συμπληρωσω οτι αλλο μου προτεινετε ?Σας ευχαριστω παντος ολους γιατι μεχρι τωρα ειμουν στα σκοταδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOUK : 26-07-11 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02024 seconds with 11 queries