Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-07-11, 17:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOUK Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ.ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΙΜΝΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 100.ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries