Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-03-08, 20:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αλλάζω περίπου 35% ανά 5-6 μέρες.. Θα το αυξήσω, θα το κάνω 2 φορές την εβδομάδα.. Πρέπει να είναι μαύρη τριχοειδής σε κάποια σημεία.. Θα φύγει μόνη της με τον καιρό? Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει? Γιατί μου φαίνεται δύσκολο να την καθαρίσω εγώ.. (1η ερώτηση)

Για τα υπόλοιπα τώρα: (άλλες 4 ερωτήσεις..)
- να μήν πειράξω το φωτισμό, εε? δε θέλω να ισορροπήσω το σύστημα με χαμηλό φωτισμό, έχω προβλήματα με την ανάπτυξη κάποιων φυτών (π.χ. πέφτουν συνεχώς τα κάτω φύλλα της ludwigia & του hygrophilla, σχηματίζονται μεγάλα μεσογονάτια στο limnophyllum, κ.τ.λ.) οπότε προτιμώ να έχω προσωρινά άλγη, και μακροπρόθεσμα να ισορροπήσει το ενυδρείο με καλύτερο φωτισμό, παρά να τον μειώσω, και να καθυστερήσω κι άλλο αυτή την πολυπόθητη ισορροπία..
- Πού μπορώ να μάθω για τα νιτρικά, να διαβάσω λίγα περισσότερα? Πώς αποφασίζω αν πρέπει να προσθέσω, και πόσο πρέπει να προσθέσω? Φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα! Τι να κάνω με το πράσινο σφουγγαράκι της Juwel?
- Τι άλλο πρέπει να αρχίσω να μετράω? PO4? Πόσα PO4 πρέπει να έχω κανονικά?
- Από πότε θα πρέπει να αρχίσω λίπανση με κάποιο υγρό? Πότε δηλαδή σταματούν να επαρκούν τα συστατικά που απελευθερώνει το υπόστρωμα? Τι θα πρέπει να μετρήσω? Fe? Είναι ενδεικτικό? (αυτήν εδώ την ερώτηση ίσως θα πρέπει να την κάνω σε άλλο post.. αν είναι πείτε μου.. ο λόγος που την κάνω εδώ είναι γιατί απ'όσο διαβάζω, ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης της άλγης είναι η εξασφάλιση ιδανικών συνθηκών ανάπτυξης για τα φυτά)

Υ.Γ. Από CO2 μάλλον είμαι OK. Περιμένω να μου έρθει και ένα ηλεκτρονικό pH/μετρο από eBay, για ακριβέστερες μετρήσεις..
-------------------------
Please, κάποιος?
Συγνώμη που επιμένω, αλλά αν είναι να πάρω π.χ.
1. Test PO4
2. Seachem Nitrogen
3. κάποιο test για Fe, ίσως
θέλω να προλάβω τα μαγαζιά πριν τις 9!

Υ.Γ. Τελικά, όσο το σκέφτομαι (τι σκέφτομαι δηλαδή.. νέος είμαι, χειρότερος και από άσχετο..), μου φαίνεται πάντως αρκετά πιθανό να φταίει το θέμα έλλειψης NO3, καθώς λόγω του "φρέσκου" σχετικά Flourite, πρέπει να υπάρχει περίσσεια σε όλα τα άλλα θρεπτικά συστατικά, τα οποία πιθανώς θα εκμεταλλεύεται η άλγη.. Γι'αυτό ρωτάω έτσι επίμονα.. Γιατί θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα μετρήσω όλα αυτά, άρα μάλλον θα χρειαστώ τα σχετικά test! Τι πρέπει λοιπόν να μετρήσω? Τι test να αγοράσω? (δε θέλω να κάνω λάθος ή άχρηστες αγορές πάλι..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 13-03-08 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01750 seconds with 11 queries