Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-09-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή οταν οι ιστοριες δεν εχουν καλο τελος....

σκαλιζα φωτογραφιες του κινητου μου...κι επεσα στην "κοκκινοσκουφιτσα"...εναν δρυοκολαπτη που περιμαζεψα μερικους μηνες πριν. αυτη η εκδοχη της κοκκινοσκουφιτσας ομως δεν εχει αισιο τελος δυστυχως.



ημουν στο πατρικο μου οπου και ηρθε ο αδερφος μου φερνοντας (για αλλη μια φορα) σε ενα κουτι το ειδος Picus viridis. ειχε χτυπησει στα πλαινα του αυτοκινητου καθως πεταχτηκε απο τους θαμνους κατα μηκος ενος αγροτικου δρομου. τον ειδε στον καθρεφτη και γυρισε με αποτελεσμα να διαπιστωσει πως ηταν σοβαρα τραυματισμενος.
η φτερουγα ειχε σπασει με το κοκκαλο του πτηνου να ειναι εκτεθειμενο.

τον πηρα μαζι μου στην αλεξανδρουπολη αλλα δεν ειχα το χρονο λογω εργασιας να κανω την αποστολη στο ΕΚΠΑΖ και για αρκετες ωρες θα εμενε στο σπιτι μου.
του εδωσα νερο με συριγγα και το αφησα στην κουτα του. την επομενη το πρωι μιλησα με το ΕΚΠΑΖ και κανονισα την αποστολη του.




ξαναμιλησαμε για την παραλαβη του και μετα την πρωτη εξεταση..οποτε και ενημερωθηκα πως θα γινοταν χειρουργειο 1-2 μερες αργοτερα..
εν τω μεταξυ συνελεξα πληροφοριες για το ειδος και διεκρινα το φυλο του (http://www.katakali.net/drupal/poyli...aptis-o-xloros). ηταν θηλυκο...και η κοκκινη "σκουφια" του δεν αφηνε και πολλα πειρθωρια επιιλογης ονοματος...



δυστυχως ομως μερικες μερες αργοτερα που τηλεφωνησα για να μαθω την πορεια του ενημερωθηκα πως 2 ωρες πριν ξεκινησει η επεμβαση..το πουλι δεν αντεξε.
ο δρυοκολαπτης δεν ειχε την τυχη να ξαναπεταξει στους αγρους..ισως ομως η ιστορια του δωσει την ιδεα σε καποιους να κανουν το ιδιο αν αντιμετωπισουν κατι παρομοιο και να σωθει καποιο αλλο ζωο.
εψραψα τα παραπανω για να πω ενα μπραβο κι ενα ευχαριστω στους συντελεστες και τους εθελοντες του ΕΚΠΑΖ για τις προσπαθειες που κανουν, για το γεγονος οτι καλυψαν καθε ερωτηση και απορια μου και ειχαν την ευγενεια να με προσκαλεσουν σε μια απελευθερωση αγριων πουλιων οπου δυστυχως λογω εργασιας δεν μπορεσα να παρεβρεθω.

για το ΕΚΠΑΖ: http://www.ekpazp.gr/multi158/
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01778 seconds with 11 queries