Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 15-02-06, 15:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι θα βοηθησει...ο λογος ειναι ο εξης.
Τα ατυχηματα συμβαινουν επειδη φουσκωνει το μιγμα, δηλαδη φουσκωνει και μπουρμπουληθρες ανεβαινουν μεχρι να αναμιχθουν με το νερο του ενυδρειου.Αν οπως λες προσθεσουμε λαδι, τοτε αν οντως οι μπουρμπουληθρες δεν διαπερασουν το λαδι, θα το σπρωξουν προς τα πανω και θα καταληξει να βρεθει και αυτο και οι μπουρμπουληθρες μεσα στο νερο του ενυδρειου.


Η καλυτερη μεθοδος αποφυγης του φαινομενου, ειναι η τοποθετηση ενος δοχειου κατακρατησης στερεων,οπως αυτο της φωτογραφιας. το οποιο το ονομαζει στα αγγλικα gas separator (διαχωρισμος αεριου απο στερεα και υγρα στοιχεια).

με αυτο τον τροπο εχουμε ενα κενο αποθηκευσης του αφρου. αν βαλουμε μεγαλυτερο δοχειο εχουμε περισσοτερη πιθανοτητα, να αποφυγουμε καθως αποθηκευει μεγαλυτερη ποσοτητα αφρου.

Το μειονεκτημα ειναι οτι το συγκεκριμενο δοχειο θα ειναι γεματο ατμοσφαιρικο αερα στην αρχη, που σημαινει οτι μεχρι να αδειασει θα εχουμε φτωχο μιγμα αεριου σε CO2.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries