Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #616  
Παλιά 23-01-17, 15:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχει και συνεχεια το φωτιστικο,δεν τελειωσαμε

σημερα ειδα νερα παλι μεσα τιγκα.
την πρωτη φορα που το ανοιξα εβαλα προσεκτικα σιλικονη στις ενωσεις και σε οσα σημεια ειδα πως ειχε ανοιξει η πρωτη που ειχε μπει στην κατασκευη του.

αυτη τη φορα τα ανοιξα με πολυ μεγαλυτερη δυσκολια,δεν φαινεται να εχει ανοιγματα πουθενα,παρολαυτα ειχε μαζεψει παλι νερο.

τα μονα σημεια οπου θα μπορουσε να παρει νερα,ειναι απο πανω στην ενωση των δυο προφιλ(αλλα ουτε εκει φαινεται να εχει κενα) και οι τρυπες για τις βιδες.
αν μπαινει αποκει μεσα τοση υγρασια τι να πω...
η ισως να παιρνει απο καπου αλλου και να μην το εχω δει.
οπως και ναχει δεν μπορω να κατσω να ψαξω αλλο,με εχει κουρασει το φωτιστικο παρα πολυ.
συνεχεια εχω το νου μου μη χαλασουν οι λεντοταινιες,η μην παρει νερα η δεν ξερω τι.

οποτε αλλαγη σχεδιων.
η βαση του οριτζιναλ φωτιστικου του ενυδρειου αποτελειται απο δυο κομματια.ενα αναποδο Π και ενα καπακι που μπαινει συρταρωτα στην ανοιχτη μερια του Π.

το κομματι σε σχημη π (η υ καλυτερα) θα βγει τελειως και οι λεντοταινιες θα μπουν στο αλουμινενιο καπακι του φωτιστικου.

εχει νευρα το αλουμινιο και ειναι αρκετα χοντρο,οποτε δεν υπαρχει θεμα να κουρμπαρει.
θα μπουν λοιπον οι λεντοταινιες εκει πανω και απο κατω θα μπει ενα καπακι πλεξιγκλας για να τις καλυψει, που θα κατσει κιαυτο στο χειλος που κανει το αλουμινιο απτην κατω μερια(εκει που συρταρωνει με το αλλο κομματι).
με μια ραφη σιλικονη θα σφραγιστει στην ενωση και στα ανοιγματα στις ακρες.

ετσι θα μειωθουν οι ενωσεις και θα ληξει το θεμα.
ελπιζω...
ελπιζω μονο να βρω πλεξιγκλας στο Leroi σε καμια ωρα που θα παω.

αλλιως,αυριο θα παω λεντοκοσμο να παρω Π αλουμινιου με διαφανο καπακι για να κανω νεο φωτιστικο.(και αυτο θα βγει ακομα πιο ακριβα)
τα εχω παραγγειλει ηδη γιατι δεν τα ειχανε,αλλα αν μπορεσω να κανω δουλεια ετσι σημερα θα γλυτωσω τα πολλα εξοδα και θα ακυρωσω την παραγγελια.

αυτα...αντε να δουμε αν θα τελειωσει ποτε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02101 seconds with 10 queries