Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-01-17, 11:55
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repfar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας
Μετά από 2,5 μήνες συμβίωσης με ένα 300lt γλυκού νερού με αφρικανικές κιχλίδες της λίμνης Malawi, αποφάσισα να δοκιμάσω το στήσιμο ενός μικρού θαλασσινού .
Περιμένω σήμερα ένα Aquael Nano reef 30l και είμαι γεμάτος απορίες ... Το πακέτο περιλαμβάνει το ενυδρείο, φίλτρο , φωτισμό και θερμοστάτη. Θέλω να βάλω clown μέσα οπότε ξεκινάει ο καταιγισμός ερωτήσεων. Για σαμπ δεν υπάρχει καθόλου χώρος οπότε θα παραμείνω με το μαμά φίλτρο.
1) Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; (είναι μεταχειρισμένο το πακέτο)
2) Τι επιπλέον θα χρειαστώ;
3)Θα χρειαστεί να βάλω ΖΒ ;
4)Μπορώ να βάλω νερό από τη θάλασσα; Η περιοχή έχει πεντακάθαρα νερά. Είμαι Σαντορίνη και θα το παίρνω από καλή περιοχή
Καλημέρα φιλαράκι και καλή αρχή να έχεις από την όμορφη Σαντορίνη!
στο φίλτρο θα βάλεις ενεργό άνθρακα & αντιφωσφορο μονο και θα τους αλλάζεις ανά ένα μήνα!
υλικό παράγγειλε από εδώ.....http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=168
θα χρειαστείς ένα δυο κιλά νεκρού βράχου και σε συνδυασμό με χρήση βακτηρίων θα επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης!
μια στρώση αραγωνιτη.
ελεγκτή θερμοκρασίας.
αυτόματη αναπλήρωση και δοχείο.
ένα μικρο σκιμμερακι πλάτης εγώ προσωπικά θα έβαζα.
τώρα αν θελεις να κάνεις αλλαγές νερού από την θάλασσα να θυμάσαι ότι ρισκάρεις αρκετά όσο και αν πιστεύουμε ότι τα νερά είναι πεντακάθαρα!
αντίστροφη όσμωση και δοχείο προετοιμασιας νερού.
αλάτι tropic marin pro reef.
test αμμωνίας νο2 νο3 για αρχή.
τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα με αποτέλεσμα να έχεις και απότομες μεταβολές στις συνθήκες νερού,πρέπει να είσαι πολύ σχολαστικός στις ρουτίνες σου όπως και στην παρατηρητικοτητα του!
καλή συνέχεια σου εύχομαι,καλό και ποιοτικό διάβασμα και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε με πολύ χαρά να σε βοηθήσουμε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries