Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 13-01-17, 16:34
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν ευχής έργο να γίνεται η διαδικασία επεξεργασίας του νερού σε πολύ συντομότερο χρόνο αλλά ο τρόπος δε ξέρω πόσο πρακτικός θα ήταν....ξέρεις.... κατασκευή ώστε να πέφτει το νερό στο βαρέλι σταγόνα σταγόνα, ο χρόνος που απαιτείται για αν περάσει όλο κτλ. Και μόνο που μπήκες σε αυτή τη διαδικασία και να μας δώσεις αυτό το αποτέλεσμα, είσαι αρχηγός!
......παρακολουθώ το θέμα σου.
Κοίτα... το σταγόνα - σταγόνα δεν ξέρω αν ισχύει. Εμείς τι κάναμε. Γεμίζαμε το χωνί όσο νερό χωρούσε (λίγο) και κυλούσε αυτό. Μετά ξαναβάζαμε. Σκέψου σαν να σουρώνεις το κάτω κάτω στο κρασί. Το νερό κυλούσε από κάτω με ρυθμό... "βρύση που δεν την κλείσαμε καλά" αλλά όχι σταγονίτσα-σταγονίτσα. Ενδεχομένως να γίνεται το ίδιο αποτέλεσμα και με λίγο περισσότερη ροή. Αυτά θέλουν κι άλλες δοκιμές
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη - Σταύρο,

αν το μυστικό είναι στον ρυθμό που πέφτει το νερό στην τύρφη, και αν ο Σταύρος χρειάστηκε 10 λεπτά για το 1,5 λίτρο, τότε για τα 15 λίτρα θα θέλει 100 λεπτά και για τα 150 λίτρα 1000 λεπτά (περίπου 16,5 ώρες).
Για τα 10 λεπτά μαλλον βλακεία είπα. Γύρω στα 2 λεπτά (καθαρό χρόνο) πρέπει να χρειάστηκε. Απλά σταμάταγε κιόλας η διαδικασία την πρώτη φορά γιατί λέγαμε διάφορα για την τύρφη κτλ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο ,
ή αν περνάει αργά και 1 φορά,
ή αν περνάει πιο γρήγορα αλλά πολλές φορές ,
νομίζω πως θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.
Την άλλη Παρασκευή θα το δοκιμάσω
---------------------
Σταύρο , ενυδρειακή τύρφη έβαλες ή κηπουρικής ;
Τι ερώτηση είναι αυτή; Τσάμπα αγόρασα 400 λίτρα τύρφη κηπουρικής δεν θυμάμαι κι εγώ πόσα ευρώ;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 13-01-17 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries