Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-02-06, 14:39
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή metriaclima lombardoi

Καλησπερα σε ολους τους χρηστες.
Σημερα εγγραφηκα και εγω στο forum και θα ηθελα να σας πω λιγα πραγματα για το ενυδρειο μου.Λοιπον εχω ενα Juwel rio 180lt το οποιο λειτουργει εδω και ενα χρονο χωρις προβληματα απο ασθενιες ή ποιοτητα νερου παρα μονο αρκετους καβγαδες μεταξυ των ψαριων τα οποια ηταν αρχικα περιπου 7 (ολα αφρικανικες κιχλιδες) (1 scianochromis fryeri,3 labidochromis caerulus,1 tropheus duboisi,1 metriaclima calainos και 1 clown botia (αυτο βεβαια δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα).Το τι ξυλο επεφτε ηταν απεριγραπτο, να φανταστητε στο ενυδρειο εβλεπες μονο το fryeri, ενα labidochromis και το clown ενω τα υπολοιπα ηταν κρυμμενα και με μαδημενα πτερυγια.Γιαυτο το λογο αποφασισα να αυξησω τον αριθμο των ψαριων του ενυδρειου μου και πηρα επιπλεον 2 haplochromis sp.dayglow,2 nimbochromis venustus (μικρα) καθως και 4 πολυ ομορφα μικρα (περιπου 1.5 cm)γαλαζια με μαυρες ριγες ψαρακια τα οποια κατοπιν εορτης ψαχνοντας σε διαφορα sites καταλαβα οτι ηταν metriaclima lombardoi.Τα προβληματα με τους τσακωμους σταματησαν,υπαρχει βεβαια το σχετικο κυνηγητο αλλα χωρις χτυπηματα και τσιμπηματα.Επισης αγορασα και δευτερο φιλτρο και κανω πιο τακτικα αλλαγες νερου απο 30% καθε 2 εβδομαδες, καθε μια εβδομαδα.Το νερο ειναι πολυ καθαρο με ph 8.5 και με πολυ χαμηλα επιπεδα αμμωνιας.
Η διακοσμηση ειναι βραχακια που σχηματιζουν σπηλιες, φυτα μεταξωτα και μερικα κομματια αφρικανικο ξυλο το υποστρωμα ειναι χαλικακι(δεν εβαλα αμμο γιατι απο το σκαψιμο θα γινοταν χαλια).
Αυτα για το ενυδρειο μου, οποιεσδηποτε συμβουλες θα θελατε να μου δωσετε θα με υποχρεωνατε.
Επισης αν καποιος απο εσας εχει εμπειρια με lombardoi παρακαλω να μου πει σχετικα γιατι τα ψαρακια αυτα οπως λενε σε ολα τα sites ειναι πολυ επιθετικα,βεβαια τα δικα μου ειναι πολυ μικρα ακομη και εχω την ελπιδα οταν μεγαλωσουν να συνηθισουν με τα υπολοιπα τα οποια ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα τους τωρα και καθωτι ειναι και τεσσερα να εχουν να ασχολουνται μεταξυ τους(βεβαια θα δουμε και ποια απο αυτα ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα).
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01894 seconds with 10 queries