Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-12-16, 14:29
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.
θα ηθελα μερικες πληροφοριες για ητν κατασκευη ενος ενυδρειου fish only..
το ενυδρειο που κατεχω ειναι το rio300
εχω δυο φιλτρα fluval 405 κ 406
εχω ελεγτες θερμοκρασιας ανεημηστηρες οσμοση κλπ μια και αυτο αυτην τη στιγμη τρεχει ως δισκαδικο...

καλησπερα φίλε Μιχάλη και χρόνια πολλά με υγεία!


θα ηθελα να ρωτησω τι επιπλεον χρειαζομαι....οσον αφορα τη βιολογια θα ηθελα να κρατησω τα φιλτρα μου και να μην βαλω sub...

Το σαμπ θα σε βοηθήσει να έχεις όλο τον εξοπλισμό μέσα εκεί,να έχεις περισσότερες επιλογές στην αγορά εξοπλισμού(πχ σκιμμερ),αλλά και να αυξήσεις τα συνολικά λίτρα σου!
συμφωνα με αυτα που ειδα ειδα οτι χρειαζομαι(και εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας)

κυκλοφοριτες πόσους?με 2 rw8 για αρχή πιστεύω είσαι κομπλε!
σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο?αναγκαστικά εάν δεν κάνεις σαμπ(mce 600)
ρεφρακτόμετρο ναι
επίσης θα χρειαστείς αυτ. αναπλήρωση,δοχείο προετ. νερού με ένα μικρο κυκλοφοριτη για να σπας το αλάτι,τεστακια salifert,υλικό ενεργού και αντιφως!

τωρα με το βραχο ζωντανο-νεκρο, αραγωνιτη τι παιζει?
με 20-25 κιλά βράχο στο σύνολο νομίζω θα είσαι οκ!
σε τι αναλογια? ξεκίνα με νεκρό,φτιάχνοντας έτσι και το aquascape πιο άνετα και στην συνέχεια βάλε και 2-3 κιλά ζωντανού για να επισπεύσεις την διαδικασία σε συνδυασμό προσθήκης βακτηρίων!
αραγωνιτη με 2 δάκτυλα είσαι μια χαρά!
στα φιλτρα μεσα τι θα βαλω?θα κρατησω το siporax ή βραχο? δεν εχω ιδεα...και σε τι ποσοτητα?
στα φίλτρα θα βάλεις μέσα ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο έτσι ώστε να λειτουργούν σαν ριακτορες!
θα ηθελα να εχω βραχο στο ενυδρειο μου για κρυψωνες των ψαριων και για ομορφια...
με τον νεκρό θα πειραματιστεις πιο εύκολα για να φτιάξεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

εχω και ενα φιλτρο eheim 2215 και uv
καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εάν ξέρουμε κα με πολύ χαρά θα σε βοηθήσουμε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries