Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-02-06, 16:09
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας. Θα προσπαθήσω να δώσω συνέχεια. Αν κάτι ξέχασα ή αν φλυαρώ, παρακαλώ μην


Mikenuke:

Παράθεση:
Ειναι πολυ λογικη θεωρια, με καποιες προυποθεσεις, οπως το οτι μαλλον χρειαζεται ενα ενυδρειο το οποιο εχει παρα πολυ καιρο σε χρηση και οχι ενα φρεσκοστημενο.
Ναι, το ενυδρείο στήθηκε πρίν 4 μήνες. Επιπλέον δεν θα το χαρακτήριζα πυκνοφυτεμένο. Φωτογραφίες υπάρχουν εδώ.


Lasal:
Παράθεση:
Μόνον που το ενυδρείο δεν ειναι φυσικό σύστημα αλλα τεχνητό σύστημα προσομείωσης.
Συμφωνώ με την έννοια ότι είναι ένα τεχνητά κατασκευασμένο και συντηρούμενο σύστημα το οποίο δεν θα υπήρχε χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση. Αυτό όμως που θέλω να περιγράψω λέγοντας "φυσικό σύστημα" είναι όλες οι δραστηριότητες που αναλαμβάνουν εντός του συστήματος οι φυσικοί μηχανισμοί. Π.χ. ο μεταβολισμός της τροφής από τα ψάρια, η φωτοσύνθεση από τα φυτά, ο κύκλος του αζώτου από τα βακτηρίδια κλπ. Σε αυτό το κομμάτι υπάρχει η προσωπική προτίμηση να δώσω μεγαλύτερη συμμετοχή/βαρύτητα στους φυσικούς μηχανισμούς και ταυτόχρονα να ελαττώσω την δική μου παρέμβαση.

Παράθεση:
Ποιές ή ποιά θεωρία?
Οι θεωρίες που μιλάνε για συχνές και τακτικές αλλαγές νερού για να κρατάμε τις ανεπιθύμητες χημικές ενώσεις σε χαμηλά επίπεδα (NO3, PO4,...) και να αναπληρώνουμε τα απαραίτητα για τα φυτά και ζώα ιχνοστοιχεία, ειδάλλως θα έχουμε προβλήματα, προβλήματα, προβλήματα... Καθώς επίσης και για αυτό που λέει ο Mikenuke περί φρεσκοστημένου ενυδρείου.

Παράθεση:
Ολα τα ενυδρεία δεν ειναι ίδια.
Σε κάποια ενυδρεία συμβαίνει και αυτό.
Είτε ειναι θέμα σύμπτωσης είτε εντατικής μελέτης-έρευνας απο αυτούς που τα διατηρούν.
Αυτό θέλω να μελετήσουμε-ερευνήσουμε-μοιραστούμε!!!

Παράθεση:
Το βιολογικό φίλτρο ποτέ δεν είναι άεργο απλά προσαρμόζεται στο εκάστοτε βιολογικό φορτίο.
Εκτός απο τις αλλαγές νερού μήπως θέλεις να καταργήσεις και το βιολογικό φιλτράρισμα?
Όπως τα λέει johnny98130 περί ανταγωνισμού βακτηριδίων-φυτών. Το βιολογικό φιλτράρισμα θα συμβαίνει ούτως ή άλλως. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως τα βακτηρίδια θα κατάφερναν να κάνουν την δουλειά τους αποικίζοντας όλες τις άλλες διαθέσιμες επιφάνειες (υπόστρωμα, τζάμια, βράχους) αν αφαιρούσαμε τα τεχνητά βιολογικά υλικά (bioballs, μακαρονάκι, πέτρες λάβας) από το δοχείο του φίλτρου.

Παράθεση:
Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 ενυδρεία με μοναδικό κριτήριο οτι έχουν άλλα ψάρια.
Συμφωνώ αλλά μόνο αυτά έχω για συλλογή δεδομένων. Για να ξεπεράσω τον περιορισμό απευθύνομαι στο φόρουμ. Όλοι μαζί μπορούμε να βγάλουμε περισσότερο έγκυρα και χρήσιμα συμπεράσματα.

Παράθεση:
Τα ιχνοστοιχεία υπάρχουν σε ορισμένες αναλογίες ανα τον τόπο.
Και σύμφωνα με αυτές τις αναλογίες βλέπεις να φυτρώνουν διαφορετικά φυτά απο τόπο σε τόπο.
Και όχι μόνο τα ιχνοστοιχεία αλλά και η θερμοκρασία, το φώς, το PH και πολλοί άλλοι παράγοντες. Η απορία μου όμως είναι η εξής: Μήπως τα ιχνοστοιχεία που θέλουμε να προσθέσουμε με την αλλαγή νερού έχουν ήδη δεσμευθεί από τα βελτιωτικά σκευάσματα (nitrivec, stress coat, κλπ);;;

Παράθεση:
Και τι γίνεται με το Co2?
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα την ερώτηση.


johnny98130:
Παράθεση:
ΑΝ ψαχνεις περισσοτερα για το engineering των πραγματων θα σε συμβουλευα να δεις και το aquatics system engineering του Escobal. Θα μεινεις καταπληκτος. Ετοιμαζω και σχετικό αρθρο σε θεματα σχετικά.
Μου ανοίξες την όρεξη! Πώς βρίσκει κάποιος κοινός θνητός έλληνας το εν λόγω βιβλίο; Ανυπομονώ για το άρθρο!!!


Juan:
Παράθεση:
Καλά όλα αυτά, αλλά μήπως μπορεί κανείς να πει ένα παράδειγμα με τιμές και περισσότερα στοιχεία ;
Θεωρητικά ακούγεται ότι κατάφερες να κάνεις , τέλεια την προσομοίωση της φύσης.
Αυτό δεν γίνεται βέβαια αλλά φαντάζομαι ότι θα διαρκεί αυτή η περιοδο 'αυτοελέγχου' για κάτι παραπάνω από αυτό που πιστεύουμε...
Ποιές τιμές θα βοηθούσαν; Έχω κάποια στοιχεία εδώ:http://www.greekaquarist.com/vb/show...89&postcount=1
Ειλικρινά, δεν προσπάθησα να καταφέρω κάτι σε κάποια κατεύθυνση. Μόνο του έκατσε και έτσι μου κίνησε την περιέργια.

Tricky:
Παράθεση:
Καλος ο προβληματισμος σου bluetiger απλα δεν καταλαβα σε ποια βαση γινεται ..στην βαση οτι βαριεσαι να αλλαζεις νερο ? ή μηπως οτι δεν θες να εχεις ενα φιλτρο σε λειτουργια ? και εαν τελος παντων ισχυουν ολα αυτα , για ποια ψαρια ? για χρυσοψαρα ή για ολα ?
Στις εξής βάσεις, με σειρά προτεραιότητας:
1. Να εξασφαλίσω τις βέλτιστες συνθήκες διαβίωσης για τα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο.
2. Να επεκτείνω τις γνώσεις μου για το χόμπυ
3. Να βρίσκομαι έξω από το ενυδρείο ώστε να το απολαμβάνω και όχι μέσα προσπαθώντας να το κουμαντάρω. (Αλήθεια, το homo sapiens ποσα λίτρα θέλει;;
4. Να ελαχιστοποιήσω την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από την λειτουργία του ενυδρείου.

Ότι παρατηρώ και αναφέρω έχει να κάνει με ενυδρείο με χρυσόψαρα αλλά δεν χρειάζεται να περιοριστούμε σε αυτά μιας και το θέμα είναι η συχνότητα αλλαγής νερού σε συνάρτηση με τη βιολογία του.

Παράθεση:
...ριχνεις μεσα και λιγο seachem prime και τερμα ...
:eek:Tricky, αυτό είναι tricky!!! Μα δεν πρέπει πρώτα να "εξυγιάνουμε" το νερό της βρύσης και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο. Η εξουδετέρωση του χλώριου/χλωραμίνης νομίζω ότι θέλει το κάποιο χρόνο και δεν συμβαίνει ακαριαία. Και αν μιλάμε για 60-70% νερό από τη βρύση, μήπως στην βιολογία του ενυδρείου σου πρέπει να συμπεριλάβεις και την ύπαρξη χλώριου κάθε 15 ημέρες που όλο και κάποια επίπτωση θα έχει σε μικροοργανισμούς;
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bluetiger : 01-02-06 στις 20:09
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05633 seconds with 11 queries