Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 01-02-06, 00:10
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καλος ο προβληματισμος σου bluetiger απλα δεν καταλαβα σε ποια βαση γινεται ..στην βαση οτι βαριεσαι να αλλαζεις νερο ? ή μηπως οτι δεν θες να εχεις ενα φιλτρο σε λειτουργια ? και εαν τελος παντων ισχυουν ολα αυτα , για ποια ψαρια ? για χρυσοψαρα ή για ολα ?

τι εμαθα εγω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου ή μαλλον τι εφαρμοζω με επιτυχια:

τα παρακατω αναφερονται σε διαφορα ειδη αμερικανικων κιχλιδων (πλην δισκων ) τετρας , loaches και αλλα που τωρα διατηρω

1.Παρε ενα φιλτρο να γυρνα 4-5 φορες το νερο σου.Εσωτερικο / εξωτερικο το ιδιο ειναι απο πλευρα αποδοσης
2.Βαλε μεσα φυτα, πολλα φυτα ευκολα (κερατοφυλλα καργα στην επιφανεια , ανουμπιες , Hygrophila polysperma καργα) απο την αρχη
3. αφου εχεις ικανοποιηθει με τη διακοσμηση του ενυδρειου δεν βαζεις μεσα χερια παρα μονο για κλαδεμα.Η σκουπα βυθου σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο μπορει να ειναι καλιστα η αχρηστη αγορα του μηνα.Εγω την πηρα , δουλεψε κανα μηνα και μετα στο ραφι.
4.αλλαξε νερο καθε 15 μερες ...αν μπορεις 60-70 % ακομα καλυτερα ...δεν θελει κουβαδες και προετοιμασια ...λαστιχο απο τη βρυση , 4-5 κανατες νερο ζεστο και τα ματια στο θερμομετρο ..την πρωτη φορα πας αργα για να δεις τις αναλογιες κρυου/ζεστου αναλογα με την εποχη και μετα σφαιρα ...εμενα για 120 λιτρα με αλλαγη 60 % μου παιρνει κανα 10 λεπτο μαξιμουμ καθε 15 μερες ...ειναι πολυ ? ριχνεις μεσα και λιγο seachem prime και τερμα ...

δεν ξερω ρε φιλοι μου αλλα ειμαι πραγματικα περηφανος για την εξελιξη που εχει το πρωτο μου ενυδρειο ακολουθωντας τα παραπανω ...αλγη ? μετα τον πρωτο μηνα ειναι αγνωστη λεξη σε σημειο που πολλες φορες το τζαμι ειναι πιο καθαρο εσωτερικα απο οτι ειναι το εξωτερικο ...τα νιτρικα φλερτατουν με το μηδεν σε σημειο που ειχα μπει και εγω σε σκεψεις για το ποσο χρειαζονται οι αλλαγες νερου.

φυτα ? με μια λαμπα 25 βατ σε 120 λιτρα εχω μια ζουγκλα σπιτι ...και τι ζηταει ? λιγο λιπασμα (παλι seachem που το αγορασα εδω και μηνες και ακομα εχει το μπουκαλι) και αλλαγες στο diy co2.

το πιο σημαντικο παντως ειναι αυτο που λεει ο Lasal '' Μόνον που το ενυδρείο δεν ειναι φυσικό σύστημα αλλα τεχνητό σύστημα προσομείωσης ''

βλεποντας καθημερινα 2-3 ωρες Animal Planet , καταλαβα οτι η φυση ειναι φυση .Το ενυδρειο δεν ειναι φυση ακομα και εαν μοιαζει φυσικο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01661 seconds with 11 queries