Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #760  
Παλιά 29-10-16, 09:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα σας.
Τελικά αλάτι δεν έβαλα, γιατί τα ψαράκια μου δεν συνέχισαν το ξύσιμο, και πιστεύω ότι προς το παρόν δεν χρειάζεται να πειράξω κάτι.
Αλάτι έχω πάρει. Οπότε αν δω στο μέλλον κάτι περίεργο θα ακολουθήσω τις οδηγίες.
Αυτό που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση είναι σχετικά με τα "msobo magunga".
Ενώ από την αρχή που τα πήρα το ένα από τα ψάρια είχε ήδη μαύρα έντονα ραχιαίο πτερύγιο και σχεδόν όλη η κοιλιά του το ίδιο, και ενώ επίσης είναι (από όσο δείχνει τουλάχιστον) το αφεντικό στο ενυδρείο παρόλο του ότι υπάρχει το αρσενικό Hongi που είναι 3 φορές μεγαλύτερο, περίμενα από μέρα σε μέρα να αλλάξει τα χρώματα του και να αρχίσει να παίρνει το μαυρο μπλέ του κυρίαρχου αρσενικού.
Ε, λοιπόν τίποτε. Όπως μπήκε από την αρχή έτσι και είναι.
Αντίθετα το 2ο στην ιεραρχία αρσενικό msobo, (το οποίο όταν βλέπει απλά τον κυριάρχο εξαφανίζεται), έχει αρχίσει να μεταμορφώνεται.
Τα χρώματα του αλλάζουν πολύ γρήγορα ξαφνικά και τώρα βρίσκεται στο ενδιάμεσο στάδιο πριν να πάρει τα οριστικά του χρώματα.
Όλο αυτό μου φάνηκε εντυπωσιακό δεδομένου του ότι από όσο γνωρίζουμε το αρσενικό που θα έχει τα απόλυτα χρώματα πρώτο θα είναι και αυτό που θα είναι το κυρίαρχο.
Θα προσπαθήσω να σας βάλω και φωτό και των 2 για να το δείτε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries