Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #750  
Παλιά 24-10-16, 11:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,

επειδή το έγραψα στο "υπόγειο", και επειδή εκεί δεν είναι για σοβαρές συζητήσεις, το ξαναγράφω και εδώ.

Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές κάποια από τα ψαράκια μου αρχίζουν και ξύνονται μανιωδώς, αλλά δεν το κάνουν συνέχεια, και όχι όλα τους.
Σκέφτηκα λοιπόν «προληπτικά» να βάλω λίγο αλάτι χοντρό διαλυμένο, στο νερό ούτως ώστε να προλάβω τυχόν παράσιτα που ενδεχομένως φταίνε για αυτή τη συμπεριφορά.

Ο καλός φίλος Κλεόβουλος μου έστειλε το Link ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221 )από το θέμα με την χρήση του αλατιού, αλλά με βάση αυτά που διάβασα μου δημιουργηθήκανε κάποιες απορίες και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Βασικά από το θέμα κράτησα 2 σημεία.

1ον . Τα ψάρια γλυκού νερού ζουν σε ένα περιβάλλον μόνιμα "υποτονικό".

2ον . Τις δοσολογίες

0,1% (10 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....ενας καλός τρόπος "πρόληψης", με διάρκεια εφαρμογής ένα μήνα το λιγότερο.
0,2% (20 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....αντιμετώπιση "ελαφρού προβλήματος παρασίτων", διάρκεια μέχρι ένα μήνα.
0,3% (30 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....η "κλασική δοσολογία γενικής χρήσης" στο μέγιστό της. Διάρκεια 4 βδομάδες.

Επειδή έχω λίγο ψιλομπερδευτεί με τα πιο πάνω, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Στην δική μου περίπτωση να ξεκινήσω με το 1ο ( 0,1% (10 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....ένας καλός τρόπος "πρόληψης", με διάρκεια εφαρμογής ένα μήνα το λιγότερο )

Και πως το βάζουμε ?

Δηλαδή εφάπαξ (μια και καλή για όλα τα λίτρα νερού του ενυδρείου)? σε κάθε αλλαγή (1 φορά τη βδομάδα ανάλογα με το νερό που βάζω) ή κάθε μέρα (πχ.. διαλύω σε ένα λίτρο νερό ενυδρείου την ποσότητα που χρειάζομαι, και το κάνω αυτό 10 φορές, οπότε έχω κάνει 10 λίτρα νερό με αλάτι την ημέρα) ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries