Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 23-10-16, 19:42
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Τάκη επειδή θα ήθελα να έχω όσα περισσότερα ψαράκια μπορώ και επειδή επίσης θα ήθελα να μην την πατήσω λόγω αστοχιας φίλτρου, όπως τότε που με μπολιασες, θα βάλω δύο φίλτρα. Προς το παρόν αγόρασα το astro 2212 το οποίο δείχνει δυνατό. Πιο μετά για κάτι στα 500 με 1000 ονομαστική.

Η τελική - προς το παρόν - εικόνα του ενυδρείου είναι αυτή



Είμαι σε φάση σχεδιασμού του καπακιου τώρα. Ο φωτισμός θα είναι από τέσσερις η πέντε σειρές των 1.3 μέτρων με White και rbg χρώματα.
Για την τοποθέτηση τους σκέφτομαι ένα κανάλι καλωδίων πλάτους 7 με δέκα εκατοστών και για στεγανο καπάκι να κολλήσω μια λωρίδα plexiglass που μου έχει ξεμείνει. Τι λέτε θα κάνει δουλειά ή θα λιώσει το πλαστικό. Κάτι σε αλουμίνιο υπάρχει ή καμιά άλλη ιδέα έχετε?

Επίσης, για το καπάκι, περιμετρικά σκέφτομαι ένα τελαρο από κόντρα πλακέ θαλάσσης 8 mm με ύψος 10εκατοστα, τα τέσσερα για να κρύψω τις πάνω κόντρες και τα υπόλοιπα 6 πάνω από το ύψος του ενυδρείου για ανεμιστήρες, φώτα, σωλήνες αντλίες στο πίσω μέρος κτλ.
Η πάνω πλευρά να αποτελείται από τρία κομμάτια, κ. Π. Θαλάσσης 10 mm (επισυναπτεται προσχέδιο) ένα για ανεμιστήρες, ένα για φώτα και το άλλο για τάισμα.
Τα κομμάτια αυτά θα πατάνε σε αλουμινογωνια κολλημένη εσωτερικά του τελαρο. Άλλη αλουμινογωνια, λίγα εκατοστά πιο κάτω θα κολληθει για να ακουμπάει το τελαρο στα τζάμια του ενυδρείου.
Επειδή το πάχος του τελαρου είναι μικρό, εκτός από την ξυλοκολα, σκέφτομαι να τις κολλήσω με βίδες μήκους 9.5 mm. Θα γίνει δουλειά ή θα ξεκολλήσει με το πρώτο βάρος?
Επίσης Τάκη, ένα μαγαζί με αλουμινογωνιες είχες προτείνει παλαιότερα, μπορείς να στείλεις στοιχεία?
Βλέπετε τίποτα κουλό στα παραπάνω να αναθεωρησω?
Ευχαριστώ για την βοηθεια. Δεν το έχω ξανακάνει και πραγματικά όλα τα σχόλια /προτάσεις, ευπρόσδεκτα!




Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries