Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 08-10-16, 23:24
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=globalzero;969932]αν είναι να κάνει αμβουργου κάνε ένα εσωτερικό sump στη μία άκρη .
Πόσο χώρο χρειάζεται ένα εσωτερικό sump για το συγκεκριμένο ενυδρείο; Tι διαφορά έχει ένα εσωτερικό sump από ένα φίλτρο Αμβούργου. Αν κατάλαβα καλά, λογικά ,η μόνη διαφορά είναι ότι το ''τοίχωμα'' είναι ένα σφουγγάρι αντί plexiglass και μία οπή εισόδου. Χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος, τι είναι το εσωτερικό sump. Tώρα έχω αρχίσει να ψάχνω για τα εξωτερικά sump και έχω λιγάκι μπερδευτεί! Το φίλτρο Αμβούργου φαίνεται θεωρητικά τουλάχιστον σε μένα, λογικότερο απλούστερο και πρακτικότερο. Αυτοί που το χρησιμοποιούν, λένε πως είναι πολύ αποτελεσματικό και έχει σχεδόν μηδενική συντήρηση. Επιπλέον τουλάχιστον σύμφωνα με το άρθρο που μου υπέδειξε ο φίλος Thanmoss στο seriously fish, στο δικό μου μέγεθος ενυδρείου δε φαίνεται να απαιτείται, δέσμευση χώρου, όχι πάνω από 15λτ για το Αμβούργου, άντε τριάντα αν υπερδιαστασιολογήσουμε τρελά και χρησιμοποιήσουμε ένα σε κάθε γωνία! Στα ποστ με τα εξωτερικά sump μιλούσαν για τρύπες, υπερχειλείσεις, σκίμερ και όγκους δεξαμενής κατά αναγωγή για το δικό μου, της τάξεως των 90lt! Επιπλέον 2 αντλίες της τάξεως των 2500lt έκαστη λόγω του υψηλού μανομετρικού! Στο φίλτρο Αμβούργου έχουμε και αυτό το καλό! Οι αντλίες θεωρητικά τουλάχιστον, είναι κατά πολύ πιο αποδοτικές στη κυκλοφορία του νερού τόσο στο θέμα της πραγματικής παροχής, όσο και στο θέμα της κατανομής της ροής, καθώς τα σφουγγάρια κατανέμουν την είσοδο του νερού σε πολύ μεγάλες επιφάνεις με αποτέλεσμα, θεωρικά τουλάχιστον και μεγαλύτερη δέσμευση νιτρικών και πιό ομογενή ροή νερού στο ενυδρείο. Οι αντλίες έχουν πολύ μικρό μανομετρικό σε σχέση με τα εξωτερικά φίλτρα και τα sump. Τουλάχιστον, αυτά εγώ κατάλαβα με τα λίγα που διάβασα και φυσικά ενδέχεται να κάνω λάθος, γιατί έχω μηδενική εμπειρία και τώρα μόλις , άρχισα να διαβάζω για το θέμα. Μπορεί να μου διαφεύγουν πολλά, για αυτό θα ήθελα να με διορθώσετε, αν κάνω λάθος!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries