Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #299  
Παλιά 09-09-16, 16:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο, αν είναι στη πρίζα , ο θερμοστάτης δεν είναι ποτέ εκτός λειτουργίας.
Οι περισσότεροι θερμαντήρες ενυδρείων έχουνε μεταλλικό θερμοστάτη, ένα έλασμα, αν αυτό για κάποιο λόγο κάνει επαφή , τότε ο θερμαντήρας λειτουργεί.
Από την άλλη , οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες στηρίζονται στην αντίσταση που έχει ο αισθητήρας, αν αυτός πάθει κάτι , τότε το ηλεκτρονικό κύκλωμα παίρνει λάθος πληροφορίες και ενεργοποιεί τον ρελέ για να δώσει ρεύμα στον θερμαντήρα.
Και ο ρελέ είναι ένα έλασμα που τον κρατάει ένα ελατήριο, και τον ενεργοποιεί ένα ηλεκτρομαγνήτης, αν το ελατήριο χάσει τις ιδιότητες τους, τότε θα δώσει ρεύμα στον θερμαντήρα.
Για να μη μπερδευόμαστε, να εξηγήσω λίγο την ορολογία.
θερμοστάτης δεν είναι αυτό που ζεσταίνει το νερό, αλλά το εξάρτημα που δίνει ρεύμα στην αντίσταση/θερμαντήρα να ζεστάνει το νερό.
Θερμαντήρας είναι η αντίσταση που ζεσταίνει το νερό.
Από συνήθεια λέμε θερμοστάτες τις συσκευές που ζεσταίνουν το νερό στα ενυδρεία μας,
αυτό είναι λάθος, θερμαντήρες λέγονται ή θερμαντικά σώματα, και αν θέλουμε να προσδιορίσουμε ακόμα καλύτερα λέμε με θερμοστάτη ή χωρίς θερμοστάτη, γιατί πχ οι θερμαντήρες τιτανίου δεν έχουν θερμοστάτη, ανάβουν μόλις συνδεθούν στο ρεύμα ανεξαρτήτου θερμοκρασίας, ακόμα και μέχρι να βράσει το νερό.
--------------------------------
να συμπληρώσω πως δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ηλεκτρολόγος, από εμπειρία τα ξέρω αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries