Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-09-16, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κερδος ειναι οτι ειναι γερμανικο(υποτιθεται πιο αξιοπιστο) το εσωτερικο φιλτρο και ο θερμαντηρας
Αυτα δεν ειναι κερδος.
Το φιλτρο θα το ξηλωσεις και θα το εχεις για καβατζα σε περιπτωση βλαβης του εξωτερικου. (η αντλια του ειναι ... ευαισθητη και χαλαει)
Και ο θερμαντηρας ειναι τσιου, και θα παρεις eheim. Το juwel θα τον εχεις για καμια προετοιμασια νερου (αν ζεσταινει καθολου και για οσο ζησει).
Θα πρεπει να αγοραζεις ακριβες ενυδρειακες λαμπες γιατι δεν κανουν τα μεγεθη των λαμπων του εμποριου. (εκτος κι αν κανεις την πατεντα)
Και αν χαλασει το μπαλαστ, για να το αλλαξεις, θα πρεπει να σφαξεις στο καπακι, το σκαφακι που ειναι μεσα το μπαλαστ, γιατι ειναι κολλημενο και δεν ανοιγει, ή να παρεις καινουριο ολο το φωτιστικο που κανει καμια 150αρια ευρω ισως και παραπανω.

Για το anubias ακουω καλα λογια, αλλα δεν το εχω δουλεψει.
Ας μιλησει για τα μειονεκτηματα του αλλος.
Εγω εγραψα για το juwel.
Τα δουλευω αρκετα χρονια και ειναι μια χαρα ακομα.

ΥΓ Δεν ξερω αν ειναι γερμανικο, αλλα τα ηλεκτρικα (αντλια, θερμαντηρας), ειναι ιταλικα, και βγαζουνε προβληματα οπως ειπα. H αντλια πχ ειναι απο τη sicce και αν (μαλλον, οταν) χαλασει η αντλια του juwel, μπορει να εφαρμοστει καποια αντλια της sicce.
ΥΓ2 Σε μια ενδεχομενη αγορα, εγω θα κοιταζα μονο τα ενυδρειο, και τη βαση τους (την ποιοτητα τους). Ολα τα αλλα (βασικα το φιλτρο και τη θερμανση δλδ) αντικαθιστώνται με καταλληλα.
Θα κοιταγα ισως και το φωτισμο αν δεν ειχα απαιτησεις για αναβαθμιση με εξτρα λαμπες ή Led κλπ. Βεβαια τωρα με την πατεντα που βαζω οτι λαμπα θελω (δλδ gro+aquastar που ειναι σουπερ) δεν εχω ενδοιασμο να μην επελεγα juwel λογω φωτισμου.
ΥΓ3 θα κοιταγα και για κατασκευη ενυδρειου οπως και βασης με κοιλοδοκο και ντυσιμο με ξυλο επιλογης μου και χωρο μεσα στη βαση για σαμπ ως φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries