Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 12-01-06, 01:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Γιατί έκοψα το co2...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Κακώς εβγαλες το co2. Ισα ισα που πρέπει να ανεβάσεις το co2 στα όρια που ειναι τα 30 ppm. Κάνε ενα search στο forum για την ΒΒΑ
Εχουν γραφτεί τόσα.
Αφιέρωσα πραγματικά πολύ χρόνο, διάβασα ότι σχετικό υπάρχει εδώ αλλά και αλλού (ελληνικά) και πρόσεξα τις απαντήσεις και τις θέσεις σου (όπως και άλλων) στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν σου κρύβω ότι προβληματίστηκα πάρα πολύ για το τι να κάνω. Υπερίσχυσε τελικά το εξής (και θα ήθελα τη γνώμη σου):
Επειδή αφιερώνω πολλές ώρες στα ενυδρεία και στα ψάρια μου, είμαι 100% σίγουρος ότι η ΒΒΑ εμφανίστηκε ΜΕΤΑ την χρήση co2 και συγκεκριμένα μετά από 5 ή 6 ημέρες. Αλλη αλλαγή στους κρίσιμους/σχετικούς παράγοντες του ενυδρείου δεν έγινε (πλην της εισαγωγής του διοξειδίου).
Εφτασα λοιπόν στο συμπέρασμα, ότι μάλλον είναι πολύ για το ενυδρείο μου το co2 που έβαλα, σε σχέση πάντα με την ιχθυοφόρτωση, το τάισμα, τα φυτά, τις ώρες φωτισμού, τη φωτεινότητα του δωματίου, την χημεία του νερού μου και το λίπασμα που χρησιμοποιώ. Σημειωτέον ότι είναι ιδιοκατασκευή και δεν μπορώ να ρυθμίσω τον όγκο αερίου που εισέρχεται. Και όλα αυτά σε συνδιασμό με την παρατήρηση, ότι από τη στιγμή που το έβαλα, μετά την πρώτη νύχτα, τα ψάρια δείχνουν δυσφορία και δυσκολία στην αναπνοή... Και μου έρριξε και το ph μέχρι 1,2 μονάδες...! (τελικά, σταθεροποιήθηκε γύρω στο 7 από 7,8 που είχα).
Ολα αυτά, με τη λογική μου και τη σίγουρα λίγη γνώση των πραγμάτων που έχω, με οδήγησαν στο να προσπαθήσω να "γυρίσω πίσω" το ενυδρείο και να ξαναδοκιμάσω αργότερα...
Δεν ξέρω αν έκανα καλά, σου είπα, προβληματίστηκα όταν διάβασα τα παλιά σου ποστ, για αύξηση του co2 σαν πρώτη κίνηση σε αντίστοιχο πρόβλημα με ΒΒΑ...
Θέλω όμως να το δω στην πράξη (αυτό που σκέφτηκα) και εάν σπάσω τα μούτρα μου, θα μάθω να ακούω "τυφλά" τους εμπειρότερους και να μην κάνω τον έξυπνο...
Οπως και να έχει δηλαδή, κερδισμένος θα βγω... (μάθημα ζωής δηλαδή, ελπίζω όχι σε βάρος των ανυπεράσπιστων ψαριών που φιλοξενώ, αλλά ούτε και των φυτών μου...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 12-01-06 στις 01:51
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02619 seconds with 10 queries