Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-08-16, 12:16
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Wink Το δικό μου φυτευτό!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100*40*50
Όγκος:200L
Κατηγορία: Κοινωνικό

Φυτά:Lobelia Cardinalis 'Mini,Hydrocotyle - Tripartita,Μoss xmas,Hydrocotyle Leucocephala,Aponogeton Boibianus,Hygrophila difformis ,Hydrophilic corymbosa siamensis ,Ceratopteris thalictroides ,Hygroph Lindermia rotundifoliaila polysperma,Anubias Barteri Nana.

Ψάρια / Άλλα είδη: 15 neon tetra, 2corydoras julii, 1ancestro/ 1 amano, ν ramshorn snail

Διακοσμητικά υλικά: βράχος λάβα, ρίζες , 2-3 βοτσαλάκια
Φόντο: οχι
Φωτισμός: τ5 2*39watt
Διάρκεια φωτισμού: περιπου 10 ωρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικλο φίλτρο SUN SUN HW 303A (σφουγγαρια/λαβα/ελαφροπετρα (απο κατω προς τα πανω))
Θερμοστάτης:YUGE - 300W
Λίπανση: 1 φορά στις 15/πολύ πλούσιο υπόστρωμα με χώμα κομποστ
Παροχή CO2:ναι

Παράμετροι:

pH: 7-7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 12-15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7-10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 1/εβδομάδα 30-40%
Θερμοκρασία: 25,5C

Άλλες πληροφορίες:
Υπόστρωμα χαλαζιακη άμμος μαύρη λεπτόκοκκη, βυθός βιολογικό χώμα τύπου κομποστ και τύρφη.
Σε αναμονή να μου έρθουν τα ανεμιστιρακια να τα συνδέσω με τον controller για να εχω πλήρες σύστημα ψύξης θέρμανσης.
Φωτογραφία:



Είναι η πρωτη μου φορά που κανω κατι οργανωμενο και μετα απο αρκετές ωρες μελετης στο φορουμ. Όπως και είναι η πρώτη μου φορά που η ανουμπια μου άνθησε!! προσπαθώ να φτιαξω κατι που να θυμίζει Ασιατικό. απο Σεπτεμβρή θα βαλω και ενα χαρεμάκι γκουραμι. σκεφτομαι ακομα να προσθέσω είτε ενα helena γιατι τα φυτά μου μιάζουν με χριστουγενιατικα δέντρα με κοκκινες μπαλιτσες ή να βαλω ενα ζευζαρακι Chromobotia Macracanthus (κλοουν γλυκου νερού) που μου εχουν πει οτι τρώνε τα μικρα σαλιγκαρακια. εσεις τι λετε για ολα αυτα?? Νομιζω πως ειμαι σε καλο δρομο ή απλα το νομιζω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01861 seconds with 11 queries