Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-01-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Με είχε απασχολήσει και εμένα το θέμα αυτό αλλά δεν είναι και τόσο απλό...
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν νομίζω τα ψάρια να αντιλαμβάνονται την μουσική όπως εμείς.
Ο τρόπος που ακούμε τους ήχους-μουσική αλλάζει κατά πολύ όταν τους ακούμε στο νερό. Το μέσο διάδοσης (νερό) παίζει σημαντικό ρόλο, η ταχύτητα (χ3 σχεδόν) όπως και η θερμοκρασία και αλλάζει αρκετά από τον τρόπο που έχουμε μάθει να ακούμε στον αέρα.
Μπορείς να προσδιορίσει την πηγή του ήχου στο νερό ; (για τους ψαροντουφεκάδες).
Οι ιδιότητες του ήχου αλλάζουν, αλλά και αυτό να βρεις (δηλαδή το πως-συμπεριφορά) δεν ξέρουμε τα ψάρια πως λειτουργούν και κυρίως πως είναι το αντίστοιχο αισθητήριο τους. (πχ φάσμα συχνοτήτων για τα θηλαστικά έστω) Το δελφίνι πχ νομίζω ότι μπορεί και νατιλαμβάνεται υπέρηχους που δεν μπορούμε εμείς (με το αυτί).
Επειδή λοιπόν το θέμα είναι να μην τα ενοχλούμε πρέπει να αναζητήσουμε αν 'περνάει' ήχος στο ενυδρείο και πως (κυρίως την ένταση). Το τζάμι που μεσολαβεί είναι πολύ καλό από θέμα ανάκλασης και βοηθάει και το νερό που είναι πιο πυκνό από τον αέρα.
Μάλλον η μετατροπή την ενέργειας (από κύμα σε μηχανική-κραδασμούς), νομίζω είναι το ζητουμενό μας, όπως είπατε και παραπάνω.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 10 queries