Θέμα: Τροφή
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 27-07-16, 21:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι έχω φίλτρο για ενυδρείο 30 λίτρων και έχω βάλλει και αντιχλώριο και αυτό για τα βακτήρια.Νομίζω πως είναι καλό μέγεθος του ενυδρείου για ένα χρυσόψαρο γιατί πολλοί έμπειροι μου έχουν πει αυτό:Ως κανόνας ισχύει:1cm ψαριού για 1 λίτρου νερού.Επίσης το φίλτρο ήταν μέσα πριν μπει το ψάρι και το έχω 16 μέρες.Κάνω αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες.Αν χρειάζεται όντως μεγαλύτερο ενυδρείο,μήπως ξέρετε κάποιον που να πουλάει ένα ή να χαρίζει;
Δυστυχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Οι περισσοτεροι (παλι δυστυχως) στο ξεκινημα μας ακουσαμε καποιον "εμπειρο" με αναλογη γνωση με τους ανθρωπους που αναφερεις και το αποτελεσμα ειναι να ταλαιπωρησουμε τα πρωτα μας ψαρια.

Διαβασε αρκετα θεματα και με τη βοηθεια των παιδιων θα δεις οτι τα χρυσοψαρα δεν θελουν μικροσκοπικα ενυδρεια για να ζησουν σωστα, οπως και ολα τα ψαρια. Εκτος αν το να ζησουν σωστα, εννοουμε να ζησουν κανενα χρονο, μιλωντας για ενα ψαρι που εχει προσδοκιμο ζωης 35-40 χρονια (γεγονος) σε σωστες συνθηκες.

Ψαξε στις αγγελιες του φορουμ για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και καλυτερο φιλτρο. Ανα καιρους βγαινουν πολυ καλες ευκαιριες.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries