Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #242  
Παλιά 10-07-16, 22:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο,
ξέρεις πως είμαι ψαχτήρι και αυτό που είπες με έβαλες σε σκέψεις, για αυτό έψαξα και ρώτησα αν μπορεί να συμβεί αυτό. Πήρα λοιπόν τον αδελφό μου τηλέφωνο που είναι βιολόγος.
Μου απάντησε ξεκάθαρα πως δεν στέκει αυτό, και μου το αιτιολόγησε.
1ον,αν μιλάμε για βακτηριακές λοιμώξεις χρησιμοποιούμε αντιβιώσεις, και σε 24 ώρες μέσα στο νερό όντως οι περισσότερες αντιβιώσεις έχουν χάσει τη δραστικότητα τους.
Αλλά και πάλι δεν μας απασχολεί και δεν μας ενδιαφέρει η δραστικότητα μέσα στο νερό, αλλά μέσα στους ιστούς του ψαριού. Αρα μας ενδιαφέρει η περιεκτικότητα που υπάρχει μέσα στο ψάρι που αυτή δεν αλλάζει με τις αλλαγές νερού αμέσως. Τα φάρμακα που ρίχνουμε στο νερό μπαίνουν στο ψάρι με το φαινόμενο της όσμωσης από τα βράγχια. Αρα δεν μπαίνουν ακαριαία τη στιγμή που ρίχνουμε το φάρμακο στο νερό αλλά θα χρειαστεί κάποιος χρόνος, άρα όταν μειωθεί η περιεκτικότητα στο νερό δεν θα μειωθεί και από το σώμα του ψαριού, απλά δεν θα προστεθεί δραστική ουσία αμέσως, και η μισή ή και μία ώρα δεν θα επηρεάσουν τη δραστικότητα που υπάρχει στους ιστούς , που αυτή μας ενδιαφέρει.
Επίσης μου είπε πως σε μισή και μία ώρα δεν μεταλλάσσονται τα βακτήρια, θέλουν πιο πολύ χρόνο.
2ον, αν μιλάμε για παράσιτα, εσωτερικά ή και εξωτερικά πάλι δεν υπάρχει θέμα, και αυτό γιατί , στα εσωτερικά η δραστική ουσία δεν αλλοιώνεται όπως είπαμε και πριν εσωτερικά στο ψάρι, εξωτερικά και να μειωθεί η δραστικότητα για λίγο τα παράσιτα δεν μεταλλάσσονται, θέλουν χρόνια, πολλά χρόνια για να συμβεί αυτό.
Αρα δεν στέκει με τίποτα αυτό, ότι πρέπει να ρίχνουμε τα φάρμακα πριν την προσθήκη του φρέσκου νερού, αλλά και να τα ρίξουμε , για τους ίδιους λόγους , όσμωση , ταχύτητα εισόδου στον οργανισμό, θεωρεί πως δεν είναι επικίνδυνο να προλάβει το φάρμακο να φτάσει σε τοξικά επίπεδα μέσα στο ψάρι, γιατί μου τόνισε πάλι πως μας ενδιαφέρει τι συμβαίνει μέσα στους ιστούς και όχι εξωτερικά.
Σαν παράδειγμα , έψαξε στα γρήγορα για την μετρονιδαζόλη και βρήκε πως η διάρκεια δραστικότητας μέσα στους ιστούς είναι 8 ώρες, επομένως όπως καταλαβαίνεις σε μισή ή και μία ώρα δεν αλλάζει κάτι, ήδη η αρχική δόση έχει χάσει τη δραστικότητα της και παίρνει η θέση της ότι έχει απομείνει στο νερό. Επίσης μου τόνισε πως με τίποτα δεν μπορεί αυτό να γίνει γενικός κανόνας γιατί πρέπει να ξέρουμε συγκεκριμένα για ποιο φάρμακο μιλάμε, και να βρούμε το χρόνο ζωής μέσα στους ιστούς , και μου το είπε και στα Αγγλικά , Biological half-life.
Μου είπε και άλλα με επιστημονικούς όρους αλλά ήταν αδύνατο να τα συγκρατήσω και να τα μεταφέρω εδώ, σε γενικές όμως γραμμές ήταν τα παραπάνω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries