Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #231  
Παλιά 08-07-16, 07:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα Νίκο.
Οταν άρχισαν οι θεραπείες σταμάτησα τις αυτόματες αλλαγές και αναπληρώσεις, και ο λόγος είναι πως δεν θέλω τα νερά των ενυδρείων που έχουν φάρμακα να πάνε στο πότισμα, έχω και λαχανικά βλέπεις, όπως επίσης αν έχω ρίξει και αλάτι υπάρχει περίπτωση να μου ξεραθεί ο ταρατσόκηπος.
Για αυτό οταν βάζω φάρμακα ή αλάτι οι αλλαγές γίνονται χειροκίνητα με αντλία και το νερό πάει στην αποχέτευση.
Οταν σταμάτησα τις θεραπείες στο μεγάλο και έφτιαξα τη καραντίνα, μπήκε φίλτρο με άνθρακα στο ενυδρείο , αφού είχε γίνει γενναία αλλαγή, και μετά από 3 ημέρες έβγαλα τον άνθρακα.
Για καμιά 10αρια μέρες μετά οι αλλαγές ήταν καθημερινές με μεγάλο ποσοστό αλλαγής τη φορά γιατί ήδη είχα κάνει ζημιά στη βιολογία και είχα αμμωνία.
Αφού επανήλθε η βιολογία ενεργοποίησα τις αυτόματες αλλαγές.
Μετά όλες οι θεραπείες γινόντουσαν στην καραντίνα.
Ναι το ψάρι ζει , έχει κάπως βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά δεν έχει είναι όπως πριν. Δυστυχώς ακόμα είναι ξάπλα, κολυμπάει κάποιες στιγμές, όταν ρίχνω φαί πέφτει με τα μούτρα, οι πληγές του έχουν σχεδόν εξαφανιστεί, αλλά κανονικά δεν κολυμπάει.
Φοβάμαι πως έχει πάθει μη αναστρέψιμη ζημιά, δείχνει σαν μη μπορεί να έχει ισορροπία πλεύσης για πολύ ώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries