Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-01-06, 23:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Κατασκευή CO2...

Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο μέσα λέει 18 και έπεται συνέχεια... Εχω μόνιμα την πόρτα ανοιχτή, χειμώνα-καλοκαίρι, λόγω τσιγάρου (δεν μου φταίνε σε τίποτα οι άλλοι και κυρίως τα ψάρια στα ενυδρεία μου!)

Λοιπόν, να σας πω τι έφτιαξα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι...
1. Πήρα ένα άδειο 5λιτρο μπιτονάκι με απιονισμένο νερό από Σούπερ-Μάρκετ. 2. Του έκανα τρύπα στο καπάκι και προσάρμοσα πολύ σφιχτά (και αεραστεγώς) 1,5 μέτρο σωληνάκι διαφανές (από αεραντλία), που μόλις βγαίνει εσωτερικά του μπουκαλιού (για να μην αγγίζει το μίγμα).
3. Πρόσθεσα 4 μεγάλα ποτήρια του κρασιού λειωμένη σε ζεστό νερό ζάχαρη.
4. Εβαλα 3 κοφτές κουταλιές του γλυκού σκόνη μαγιάς (από Σούπερ-Μάρκετ), καλά λειωμένη.
5. Πρόσθεσα νερό (συνολικά, γέμισα μέχρι τα 4 λίτρα από τα 5 που χωράει το μπιτονάκι, 30C).
6. Εκλεισα αεροστεγώς το καπάκι στο μπουκάλι, χρησιμοποιώντας τεφλόν από μέσα (πάνω στις στροφές) και πολύ μονωτική ταινία απ' έξω.
7. Εβαλα μικρή αερόπετρα στην άλλη άκρη και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο, κάτω από λίγο χαλίκι, στον πυθμένα.
8. Εφτιαξα φραπέ (γλυκό με γάλα), πήρα τασάκι, τσιγάρα, αναπτήρα, πολυθρόνα και ρολόι με δευτερόλεπτα και την άραξα μπροστά στο ενυδρείο...

- Μία ώρα και 40 λεπτά αργότερα, η πρώτη μπουρμπουλίθρα, τιγκαρισμένη από Διοξείδιο του Ανθρακα, εμφανίστηκε στον πάτο του ενυδρείου..! Παραμερίζοντας τα μικρά χαλίκια, ανέβηκε νωχελικά λικνιζόμενη προς τα επάνω... Αγέρωχη και ξέροντας ότι τα μάτια μου είναι καρφωμένα πάνω της, έκανε μια μικρή στροφή φτάνοντας και έσκασε με ένα εκωφαντικό ΠΛΑΑΑΑΦ, σπάζοντας το μονότονο αργόσυρτο μουρμουρητό του φίλτρου και σηματοδοτώντας ένα καινούριο κεφάλαιο στο Κοινωνικό 50άρι Φυτεμένο μου Ενυδρείο... (συνεχίζεται...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 13-03-06 στις 10:47
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries