Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-06-16, 11:31
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 80 εκατοστά ύψος είναι πολύ καλό οπτικά,
και εργασίες θα μπορείς να κάνεις σχετικά εύκολα, ανάλογα το ύψος σου βέβαια.
Αν φτιάξεις σαμπ , οι τρύπες στο ενυδρείο θα βοηθήσουν πολύ για να μη παίζεις με υπερχειλίσεις που μπορεί κάποια στιγμή και να μη λειτουργήσουν σωστά. Ευκολία και ασφάλεια δηλαδή.
Από υγρασία ο κοιλοδοκός δεν θα πάθει τίποτα, με ένα βαψιματάκι θα είναι αθάνατος.
Ουτε και η μελαμίνη θα πάθει τίποτα, εκτός και αν έχεις τόσο υγρασία που θα στάζουν νερά, βάζεις ένα τζάμι ή ένα κομμάτι πλεξι πάνω από το σάμπ και ησύχασες και από αυτό, και θα μειώσεις και απώλειες θερμοκρασίας.
Με το σαμπ άλλο φίλτρο δεν χρειάζεσαι, θα σε υπερκαλύψει, αρκεί να γίνει σωστά.
Θα υπολογίσεις όμως σωστά ύψος του σαμπ και υπερχείλιση ενυδρείου για να μην έχεις καμιά πλημμύρα
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη για την άμεση απάντηση. Δεν βάζω συχνά χέρι στο ενυδρείο αλλά με υψος 1,75 δεν νομιζω να εχω προβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα απο sump και γενικά πόσο μεγάλες πρέπει να είναι οι τρύπες και πόσο μεγάλες οι σωλήνες οπότε θα χρειαστώ πολύ ψαξιμο...Αυτό με το κομμάτι plexy πάνω στο sump είναι πολύ καλή ιδέα οπότε θα το σκεφτώ... Απλά δεν ξέρω απο που να ξεκινησω τους υπολογισμούς μου σχετικά με το sump. Να φανταστώ ότι δεν έχω περιορσιμούς στο πόσο μεγάλο να ειναι το sump έτσι ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries