Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-12-05, 13:24
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Oι περισσοτεροι απο εδω μεσα ειμαστε κατα στην χρηση "ζουμιων και αφεψηματων" μεσα στο ενυδρειο μας παρα μονο των απαραιτητων (αντιχλωρια,λιπασματα κλπ). Σε ενα σωστα στρωμενο και συντηρημενο ενυδρειο δεν χρειαζεται να βαλουμε προσθετα για να κατεβασουμε την αμμωνια παρα μονο σε εκτακτες περιπτωσεις.
Θα με συγχωρέσεις για τα σχόλια, αλλά είναι καλοπροαίρετα. Με αφορμή την απάντησή σου, θα θίξω ένα θέμα που συμβαίνει κατά κόρον εδώ αλλά και σε άλλα φορουμ.
Δεν έβαλα ερώτηση ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο προϊόν, αλλά ΠΟΤΕ και τι συνέπειες έχει. Ειμαι κι εγώ εναντίον της αλόγιστης χρήσης χημικών, αλλά κάποιες φορές λόγω έκτακτων συνθηκών, ΠΡΕΠΕΙ να τα χρησιμοποιούμε για να σώζουμε τις ζωές των ψαριών μας (μετά από δικά μας λάθη, συνήθως....), που τα έχουμε σε αιχμαλωσία!. Καλό είναι να μην απαντάμε για να απαντήσουμε ή να γράψει το "κοντέρ"... Ας διαβάζουμε προσεκτικά τις ερωτήσεις και ας απαντάμε (αν ξέρουμε και αν θέλουμε) σε αυτές. Αυτός που ρωτάει, έχει κάποιο λόγο και χρειάζεται πληροφόρηση και βοήθεια στο συγκεκριμένο που ρωτάει. Και είναι πολύ απογοητευτικό να μπαίνεις να διαβάσεις νέες απαντήσεις στο θέμα που έβαλες και να βρίσκεις άσχετα... Σε παρακαλώ με με παρεξηγήσεις, τα γράφω καλοπροαίρετα και ισχύουν και για εμένα, γιατί έχω κάνει κι εγώ το ίδιο λάθος.

Τώρα, επειδή η βασική απορία μου είναι: εάν σε έκτακτη περίπτωση ανεβάσματος της αμμωνίας, χρησιμοποιήσουμε το AMMOLOCK 2, τα βακτηρίδια του φίλτρου έχουν πρόβλημα? Βρίσκουν να φάνε? Κάνει κακό ή καλό (σε έκτακτες περιπτώσεις πάντα) μια τέτοια κίνηση? Και τι θα πρέπει να προσέξει ο χρήστης, ώστε αντί "για μαλλί", μην βγει "κουρεμένος"... (πχ: μετά από θεραπεία που εξόντωσε μεγάλο μέρος του πλυθησμού στο φίλτρο ή μετά από θάνατο ψαριού που δεν το πήραμε χαμπάρι ή κατά τη διάρκεια σούπερ ιχθυοφόρτωσης για κάποιο λόγο - πχ σπάσιμο ενυδρείου...)
Και όλα αυτά, μόνο και μόνο γιατί όταν ήμουν μικρός και με στέλνανε οι δικοί μου στα αγγλικά, εγώ έκανα κοπάνα και πήγαινα για μπιλιάρδο...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01938 seconds with 11 queries