Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-12-05, 11:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

To ammolock δεν δεσμεύει την αμωνία είναι μάλλον λάθος διατύπωση, όπως γράφει και στις οδηγίες και έχω διαπιστώσει την διασπά με αποτέλεσμα να προλαβαίνει ένα νέο ή ανεπαρκές φίλτρο να την διασπά σε τροφή για τα βακτηρίδια του φίλτρου (εαν υπάρχουν). Το κεφάλαιο αμωνία είναι μεγάλο και σοβαρό. Τώρα όσον αφορά τη χρήση του ammolock και αν το χρειαζόμαστε σε ενυδρείο φίλου σώσαμε τους 2 pagasius sutchi που είχε αν και τα συγκεκριμένα ψάρια είναι αρκετά ανθεκτικά και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά αν αυτό που τους έσωσε είναι το ammolock πάντος στις οδηγίες χρήσης τις οποίες και ακολουθήσαμε λέει πως δεν κάνεις αλλαγές νερού μέχρι την ολοκλήρωση του κύκλου του φαρμάκου που είναι αν θυμάμαι σωστά 7 ημέρες (παρακαλώ αυτό με πολύ επιφύλαξη). Χαρακτηριστικά αναφέρει ότι δεν εξαφανίζει την αμωνία αλλά την διασπά σε μη τοξικά στοιχεία για τα ψάρια.
Τα παραπάνω αφορούν ένα περιστατικό το οποίο είδα, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του. Το ποιο αποτελεσματικό όλων θεωρώ ότι είναι το σωστά στρωμένο φίλτρο και η ιχθυοφόρτωση και το τάισμα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01418 seconds with 11 queries