Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-12-05, 06:24
nautilus Ο χρήστης nautilus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Νέο Χτιστό Θαλασσινό Ενυδρείο

Εχθές έδωσα τα σχέδια για την κατασκευή ενός χτιστού ενυδρείου, σε χώρο που προορίζεται για γραφείο.
Η απόφαση να προχωρήσω σε χτιστώ, είναι καθαρά λόγω αισθητικής μιας και τότε θα έχω την δυνατότητα επένδυσης του, εξωτερικά με πέτρα και βέβαια την απόκρυψη όλων των καλωδίων, σωλήνων, κουβάδων κ.λ.π .
Έχει ήδη γίνει η μεταφορά της αποχέτευσης και παροχής νερού στο σημείο εγκατάστασης. Η πρόσβαση για όλα αυτά θα είναι δυστυχώς από την μπροστινή πλευρά (front access) καθώς στάθηκε αδυνατών να βρω χώρο με μεσοτοιχία, που να αντέχει στατικά τέτοιο βάρος.
Η επιλογή των διαστάσεων έγινε καθαρά λόγω μη ύπαρξης μεγαλύτερου χώρου και είναι 125cm X 60cm X 60 cm παράλληλα θα έχω ένα Sub 180 lt με πραγματικό χώρο επεξεργασίας νερού τα 100 – 120 lt τα υπόλοιπα θα είναι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος για την αποστράγγιση του main.
Στο επάνω μέρος θα υπάρχει άλλη γυάλα για την προετοιμασίας του νερού για τις αλλαγές 150 lt.
Τα Φώτα θα είναι επάνω σε βάση συρόμενη.
Στην δεξιά πλευρά θα υπάρχουν ανεμιστήρες που θα οδηγούν τις οσμές ή θερμοκρασία έξω με κανάλι αεραγωγού Φ 100.
To ξεκίνημα θα γίνει σαν Fish only και εν συνεχεία βλέπουμε.
Θα σας κρατήσω ενήμερους με φωτογραφίες από όλα τα σταδία κατασκευής, και περιμένω από εσάς προτάσεις βελτίωσης που μου έχουν διαφύγει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gg.JPG
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ddd.JPG
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  33,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 12 queries