Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #100  
Παλιά 12-05-16, 16:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Επιστροφή λοιπόν από τις γιορτές του Πάσχα. Εύχομαι υγεία σε όλους/ες, ευτυχία, επιτυχίες και καθαρά νερά.Μιας και οι υποχρεώσεις είχαν συσσωρευτεί και ο ελεύθερος χρόνος έχει εξφανιστεί, βρίσκω λίγο χρόνο για να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Για πρώτη φορά γυρνάω από ολιγοήμερη απουσία και το ενυδρείο ήταν καλύτερο από ότι το άφησα. Καμία απώλεια, άψογες μετρήσεις! Χθες πρόσθεσα και την τελευταία πεντάδα (Ps. Elongatus Mpangha) και όλα συνεχίζουν αρμονικά. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι ξαναεμφανίστηκε το κυανοβακτήριο. Βρίσκεται σε αρχικό στάδιο και σας παραθέτω φωτογραφία. Διαβάζοντας θέματα και posts στο forum σχετικά με το κυανοβακτήριο και την αντιμετώπισή του, κατάλαβα ότι είναι φυσιολογικό σε ένα νέο ενυδρείο και πως η πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση γίνεται με ερυθρομυκίνη, υποκειμενική άποψη αλλά όσοι το δοκίμασαν ξεμπέρδεψαν. Τις τελευταίες τρεις μέρες προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με τη διαδικασία της συσκότισης (απλά δεν ανάβω τα φώτα του ενυδρείο, δεν το κουκούλωσα με σακούλες σκουπιδιών) αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Ίσα ίσα που νομίζω ότι εξαπλώνεται. Πέρα από τη συσκότιση, την ερυθρομυκίνη και το οξυζενέ, διάβασα από κάποιους φίλους ότι μπορεί να κάνει τον κύκλο του και να φύγει μόνο του. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, πόσο διαρκεί; Επειδή όμως χθες πρόσθεσα ψαράκια και θα ήθελα να προσαρμόσω τη βιολογία με αλλαγές νερού κτλ, δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσω την θεραπεία τώρα. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Οι μετρήσεις που έχω είναι:
Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
NO3: 10
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 10 queries