Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-05-16, 19:54
andromeda Ο χρήστης andromeda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή SOS! Αρχάριος!! Χρυσόψαρο!

Καλησπέρα σας,

Την προηγούμενη εβδομάδα μου πήραν ένα χρυσόψαρο (δυστυχώς από το πανηγύρι) μέσα σε μία γυάλα.
Την επομένη ακριβώς αγόρασα ενυδρείο της hailea 30 lt καθώς ήθελα καιρό να πάρω κάποιο ψαράκι αλλά το άφηνα λόγω οικονομικού, και είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να τα έχουμε σε γυάλα. Αλλά εφόσον μου το πήραν δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Προετοίμασα το ενυδρείο για 3 μέρες και την 4η το έβαλα καθώς δεν μπορούσα να το βλέπω μες τη γυάλα. ΤΟ στρώσιμο ήταν ως εξής 5ml αντιχλώριο sera aquatan και 3ml sera bio nitrivec βακτήρια, την 4η μέρα το ενυδρείο ήταν πένα πραγματικά διαυγές.
Χθες 5η μέρα, λοιπόν από το απόγευμα πρόσεξα ότι τα κοπρανά του έμεναν πάνω του και όσο περνούσε η ώρα κινούταν λιγότερο. Σκέφτηκα ότι ίσως τον πείραξε η αλλαγή, αλλά σήμερα το απόγευμα δεν κουνιόταν καθόλου είναι όλη την ώρα στον βυθό και του έβαλα και αρακά βρασμένο να φάει και δεν έκανε τίποτα. Τον έβγαλα και τον έβαλα πίσω στη γυάλα με καθαρό νερό βρύσης, κάπως σάλεψε αλλά και πάλι κάθισε στον πάτο.

Εν τω μεταξύ ρώτησα στο pet shop που πήρα το ενυδρείο εάν χρειάζεται τίποτα άλλο και μου είπαν όχι. Και τώρα διάβασα για τα τεστάκια.

Μέχρι να δω εάν το ενυδρείο είναι όντως κομπλέ τι μπορώ να κάνω για το χρυσόψαρο????

Ακόμα το χρυσόψαρο είναι περίπου στα 7 εκ. common. Και το ενυδρείο σήμερα άρχισε να θολώνει.

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries