Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #157  
Παλιά 26-04-16, 12:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω καποιες ερωτησεις
στο μπουκαλι Α χρειαζεται αεροπετρα κατω?
επισης σε πια θεση μπενει η ηλεκτρομαγνητικη?
στο μπουκαλι Β που ειναι οι 2 οι ανεπιστροφες αυτη την συνδεσμολογια Υ μπορω να την κανω με ενα Τ που εχω?
επισης στο μπουκαλι Β το λαστιχο παει μεχρι κατω?
μπορεις να μου πεις μια τις δοσολογιες για μπουκαλια 1.5 λιτρα
εχω σε καποιες φωτο πολλοι βαζουν την εξοδο του συστηματος στην εισοδο του εξ. φιλτρου κανει καλο το co2 να περναει απο τα υλικα?
Δεν χρειάζεται αερόπετρα
η ηλεκτρομαγνητική μπαίνει στην έξοδο του CO2, μετά την μικρομετρική, ώστε να μπορεί να σου κλείνει άνετα την παροχή καθώς η πίεση μετά την μικρομετρική είναι πολύ χαμηλότερη...
Βέβαιως γίνεται με Τ, κι εγώ έτσι το κάνω... Στο περίπου είναι το σχέδιο...
Στο Β μπουκάλι το λάστιχο πάει μέχρι κάτω, ώστε σίγουρα να έρχεται σε επαφή με την σόδα...
Σε 1.5 λίτρο είναι όπως τις δίνω στα 250γρ κιτρικό και άλλο τόσο σόδα..
Μπορέις να βάλεις και την διπλάσσια, αλλά για δοκιμή είναι μια χαρά τα 250
Νερό αν γίνεται απεσταγμένο ή από ΑΟ αν και στην διάταξη αυτή δεν είναι υποψχρεωτικό...
Στην σόδα ελάχιστο νερό ίσα που να καλύπτει την σκόνη και στο κιτρικό το ελάχιστο που μπορέι να διαλύσει τα 250 κιτρικού... Το κιτρικό έχει διαλυτότητα περίπου 60γρ/100ml νερού.. οπότε 500-600 νεράκι είναι μια χαρά...
Πολλοι έχουν καλά αποτελέσματα με αυτή την μέθοδο, αλλά υπάρχει κίνδυνος συσσώρευσης CO2 στο άνω μέρος του καδου του φιλτρου και αν δεν μπορέι να το διαλύσει να χαλάσει...
Λειτουργεί σαν ριάκτορας πάντως...
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο εξωτερικούς ριάκτορες... καθώς το παραπάνω πρόβλημα το αντιμετώπισα, αν και το φίλτρο ήταν σχετικά μικρό...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02104 seconds with 10 queries