Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 16-04-16, 19:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
Τελικά και το 3ο χρυσόψαρο κατέληξε... Έπρεπε από την πρώτη στιγμή είτε να τα επιστρέψεις στο πετ σοπ είτε να τα χαρίσεις! Το να μετράμε πόσα καταλήγουν, προσωπικά δεν το θεωρώ λύση

Έλεγξα το νερό στο pet shop με στικάκι τεστ την Πέμπτη 14/4 και μου είπανε ότι νερό είναι μια χαρά, ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία...
Πήρα λοιπόν δύο zebra danio καθώς διάβασα και εδώ ότι 10 γαλόνια νερού (περίπου 35 λίτρα) είναι αρκετά ακόμη και για έξι ψαράκια. site όπως wiki how κλπ, δεν προσφέρονται για ενυδρειακές απαντήσεις. Η επλογές είναι δύο. Είτε γράφεσαι σε ένα φόρουμ, ρωτάς και πας σύμφωνα με τις απαντήσεις που παίρνεις (την εγγραφή την έχεις ήδη κάνει ), είτε αντλείς τις πληροφορίες από αξιόπιστα site πχ seriouslyfish
Φαίνονται μια χαρά, είναι δραστήρια, το ένα κυνηγάει το άλλο. To κυνήγι δεν είναι πάντα δείγμα δραστηριότητας, αλλά και στρες και ασθένειας κλπ

Του ενός η ουρά φαίνεται κομμένη, δηλαδή δεν είναι διχαλωτή, έχει μόνο το κάτω μέρος, το πάνω θαρρείς και το δάγκωσε κάποιο άλλο ψάρι (?) και το κοψε. πολύ πιθανό Παρ' αυτά, αυτό είναι πιο παιχνιδιάρικο και "ενοχλεί" το άλλο συνέχεια από τη 2η μέρα και μετά, καθώς την 1η μέρα οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι. Αυτό που σε μας φαίνεται παιχνίδι, στα ψάρια φαίνεται αλλιως

Αυτό που παρατηρώ από χθες είναι ότι το ένα (αυτό με την ολόκληρη ουρά), θέλει να ανεβαίνει ψηλά προς την επιφάνεια. Επίσης χθες δεν τα είδα δραστήρια στο φαγητό - το ένα έφαγε, το άλλο συνέχισε να σουλατσάρει και να παίζει.

Είναι ανησυχητικό; Θα έχω πάλι προβλήματα;
Προσωπική μου άποψη να επιλέξεις σύντομα πως θα προχωρήσεις
Το να μετράς νεκρά ψάρια δεν είναι λύση
Ξεκίνα διαβάζοντας την ενότητα των αρχαρίων, επέστρεψε τη Δευτέρα κάθε ζωντανό που έχεις, μην αγοράσεις άλλο μέχρι να είσαι σίγουρος πως θα προχωρήσεις
Θα απολαύσεις το χόμπι, όταν θα είσαι έτοιμος να κρατήσεις τα ψάρια ζωντανά


Καλό διάβασμα (είναι προϋποθεση για καλό ξεκίνημα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
...σκέφτηκα να προχωρήσω στα zebra καθώς ήταν επιθυμητό να έχουμε μια μικρή "κοινωνία" για μια μικρή κοινωνία χρειάζονται σωστά λίτρα και σωστή επιλογή ψαριών εφόσον επέτρεπαν οι συνθήκες και όχι ένα μόνο ψαράκι. Ο δε petshopας μου είπε ότι άνετα θα μπορούσα να πάρω 5-6. μια χαρά κάνει τη δουλειά του, η οποία είναι να πουλάει. Σε λίγο καιρό θα αρχίσει να σου πουλάει και φάρμακα, βιταμίνες, βακτήρια κλπ

.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 16-04-16 στις 19:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01899 seconds with 10 queries