Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-12-05, 00:44
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Επιγραμματικά, γιατι κουτουλάω...


• Το φίλτρο θα είναι αρκετό; (κυκλοφορητής 600λ/ώρα)
Θεωριτικά ναι αν μεινεις στα ψάρια που λες, αλλά θα σου πρότεινα να το φτάσεις στα 1000 λαω.

• Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω την πίσω λάμπα και να βάλω μια actinic blue έτσι ώστε να μείνει μια daylight και μια μπλε. To έχω δεί σε κάποια ενυδρεία και μου άρεσε πολύ οπτικά. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα ψάρια και το ενυδρείο γενικότερα.
Περι ορέξεως, κολοκυθόπιττα....

• Κάποιοι μου πρότειναν για υπόστρωμα αραγονίτη. Θα κρατήσει ψηλά το ph και την σκληρότητα του νερού, είπαν. Τι προτείνεται; Μένω Χολαργό αλλά δεν έχω μετρήσει τα νερά ακόμα.
Είναι εύλογο να προσθέσεις κάπου (μέσα στο φίλτρο) αραγονίτη ή κοχύλια για να κρατήσεις σκληρότητες ψηλά, αλλά τα mbuna αγαπάνε την άμμο (από μια καθαρή παραλία μας, 99% θα είναι και ασβεστολιθκή)

• Ελέω mbuna πρέπει να βάλω και αρκετές πέτρες/σπηλιές. Το πρόβλημα μου όμως είναι η αντοχή του ενυδρείου καθώς το juwell δεν έχει βάση που να πατάει όλη γυάλα αλλά πατάει μόνο περιμετρικά στα κολλήματα και από κάτω μένει κενό. Υπάρχει φόβος;
Εγώ θα έβαζα κάτι από κάτω να το στηρίξω κομματάκι καλύτερα και να μοιράσω τα κιλά.

Διάβασα ότι καλό είναι να μπει κάποιο μπλε αφρολέξ εκεί που θα πατάνε οι πέτρες αλλά δεν υπάρχει φόβος το υλικό να περιέχει βλαβερές ουσίες ή να αλλοιωθεί με τον καιρό;
Μπλέ, άσπρο, δεν έχει σημασία, υπάρχει κολπάκι (Γιώργος Κορυδαλλός) που θα γίνει ταμάμ αν σε ενδιαφέρει.


• Πόσες και τι ώρες προτείνεται να ανοίγω κλείνω τα φώτα με δεδομένο ότι το σπίτι γενικώς είναι φωτεινό και το ενυδρείο δεν θα βρίσκεται σε απόλυτο σκοτάδι.
Εγώ τα έχω από 8:00 μέχρι 21:00, αλλά δεν είναι κανόνας

• Υπολογίζω ότι το καθαρό νερό που θα μείνει θα είναι το πολύ 150 λίτρα. Μια συχνότητα αλλαγής νερού 20% κάθε εβδομάδα θα είναι αρκετή;
Με περισσότερη ιχθυοφόρτηση, στο δικό μου κάνω 20% κάθε 4 βδομάδες και δεν βλέπω κανέναν να τσιτώνει, και έχω και τις γέννες μου. Βέβαια δεν ταΐζω σαν τρελλός.

Σε γενικές γραμμες, τα mbuna συγχωρούν τα άπειρα, αλλά δεν υπάρχει σαφώς λόγος να τα κάνουμε να υποφέρουν. Απλά σε σχέση με δίσκους, χαλάρωσε ΠΟΛΥ!!!!....

Τα άλλα που δεν είναι Mbuna, με βρίσκουν τελείως αντίθετο, αν και αρκετοί θα σου πουν ότι 'παίζει' και έτσι. Εγώ διαφωνώ. Διάλεξε λίμνη και είδος.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmbuna : 20-12-05 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02884 seconds with 11 queries