Θέμα: diy c02
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 07-04-16, 13:12
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 200 λίτρα δεν νομίζω πως με DIY θα κάνει δουλειά, σε 130 που ξεκίνησα με DΙY , και έφτασα μέχρι 3 μπουκάλια 2λιτρα ταυτόχρονα δεν είδα προκοπή. Η μπουκάλα δεν έχει καμία σχέση με DIY, ειδικά σε ενυδρεία απο 100 λίτρα και πάνω. Και από όσα έχω διαβάσει , από DIY μάλλον αυτό με τη σόδα κάνει δουλειά, με τη ζάχαρη μπελάς είναι, άσε που θες ένα κιλό ζάχαρη την εβδομάδα. Τα υγρά αντικατάστατα, όπως excel και easy carbo και κοστίζουν πολύ και δεν κάνουν τη δουλειά που κάνει το CO2 και σε κάποια φυτά κάνουν και ζημιά. Η μπουκάλα μπορεί να έχει αρχικό κόστος λίγο μεγάλο , μετά ησυχάζεις και θα κάνει και απόσβεση σε κανα 1-1,5 χρόνο, αλλά και δεν ασχολήσε, πάει στον αυτόματο
εγώ πάντως στα 120 λίτρα αναγκάστηκα να βάλω μόνο ένα μπουκάλι 1.5 λίτρο γιατί διαφορετικά ανέβαζα πολύ co2. είχα βέβαια και kh 4.
τα φυτά πήγαιναν εκνευριστικά γρήγορα και είχα βαρεθεί να κλαδεύω.
Βέβαια είχα φυτά γρήγορης ανάπτυξης με χαμηλές ή μέτριες απαιτήσεις co2.


Το χειμώνα έπεσα η παραγωγή πολύ λόγω θερμοκρασίας και απουσίας μου από το σπίτι για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Δοκίμασα το 2ο τρόπο με σόδα και κιτρικό και κόντεψα να σκοτώσω τα ψάρια μου οπότε και έμεινα χωρίς co2 για 3 μήνες.

Αποτέλεσμα τα φυτά σαν να βαλσαμώθηκαν , πραγματικά σταμάτησαν να αναπτυσσονται και γέμισα τριχοειδή άλγη.

Έτσι ξεκίνησα δοκιμαστικά seachem excel 2.5 ml κάθε μέρα . Σε μία βδομάδα είδα διαφορά. Σε ένα μήνα σημαντική ανάπτυξη και τώρα 2 μήνες μετά έχει γίνει ζούγκλα. Ακόμα και οι βαλισνέριες που είναι ευαίσθητες θεωρητικά πετάνε δρομείς όλη την ώρα.


Το easylife easycarbo μου κοστίζει 1.5 ευρώ το μήνα με δόση 3 Ml κάθε μέρα.


Το πρόβλημα με τη μπουκάλα για εμένα είναι ότι έχει ασκήσει βέτο για λόγους ασφαλείας η κοπέλα μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01808 seconds with 11 queries