Θέμα: Φυτα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 06-04-16, 08:55
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Όλο το ενυδρείο βρίσκεται υπό ανακατασκευή.. σ Γενικές γραμμές κ αφού έφυγε η βάση (25 χρόνια αντεξε)κ αντικαταστάθηκε με μια από κοιλοδοκο ,ευγενική χορηγία του Μητσάρα.το μεγάλο στοίχημα ήταν το σαμπ γιατί ήθελα να αντικαταστήσω τα φίλτρα μου.έφτιαξα ένα 140 λίτρο με σκοπό να αξιοποιήσω τα 90 .αφού το γέμισα με 40 λίτρα βιολογικό υλικό (ελαφροπετρα ζιποραξ)μπλε σφουγγάρια κτλ.άρχισα δοκιμές με την αντλία του στα 3800λτ.ω αλλά σ ένα 120 λίτρο ενυδρείο.δλδ έβαζα μπλε του μεθυλενιου για να δω πώς περνάει το νερό από τα διαμερίσματα ,τυχών μη αξιοποιήσιμον περιοχών κτλ.Αφού στιβασα τα υλικά σ δυχτακια των 1.5 λίτρων σ υλικό βιολογικό κ διαπιστωσα ότι το νερό περνάει ομοιόμορφα τοποθετήθηκε στο ενυδρείο.κάναμε καμία τρύπα κ η μεταβαση έγινε νομίζω ομαλά.
-------------------------
Επειδή μεγαλώνω 8 μικρά δισκακια κ αφου πέρασαν από το 120 λίτρο για δυο μήνες τώρα κάνουν παρέα με τα μεγάλα Σύνολο 15 ψάρια στο 400αρι.ξέροντας ότι γρήγορα θα έρθει η ώρα η δύσκολη που αποχωρισμού για μερικά ,απολαμβάνω την συνύπαρξη τους που ομολογώ μου αρέσει.για την διατροφή τους έκανα ένα μίγμα μοσχοκαρδιας σ μικρό ποσοστό όμως μαζί μ σπιρουλινα κ.α στο μίγμα πρόσθεσα κ μπιτς για να μηνξ εμαθαινουν τα μεγάλα κ τα Μην εξαρτηθούν τα μικρά.θα δείξει.κάνω κ μια αλλαγή 100 λίτρων την ημερα Κ αυτή είναι η κατάσταση τώρα.από μετρήσεις πάω καλά .Κ προσπαθώ να φτιάξω λίγο τον χώρο τους κ γι'αυτό ρωτάω κ για τα φυτα.αν βάλω κ της 3 γεννηστρες που είναι σ καταστάσεις τρέλας μ αλλαγές κ αρτεμιες κ καθαρισματα μπορώ να πω ότι περνάμε ωραία.
-------------------------
Όποτε βρε Νίκο ήμαστε σ μεταβατικό στάδιο κ όπως καταλαβαίνεις τα έχω ήδη ταλαιπωρήσει.αμα θες να απαντήσω σ κάτι πιο συγκεκριμένο πολύ ευχαρίστως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 06-04-16 στις 08:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries