Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 02-04-16, 23:09
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να απαντήσω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα εκφερω καμια γνωμη για την ελειψη φιλτρου γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε(και ουτε προκειται)..
Αν ποτέ κάνεις θαλασσινό και ειδικά reef να είσαι έτοιμος να το δοκιμάσεις, θα δεις ότι δουλεύει πολύ καλά.
ας μου επιτραπει ομως να πω οτι τα ψαρια δεν περνανε καλα εκει μεσα.
και εξηγω..τα χαρεμια-κοπαδια ειναι λαθος
Αν εννοείς ότι υπάρχουν είδη που μπορεί να ζευγαρώσουν μεταξύ τους έχεις δίκιο(Metriaclima estherae και Labidochromis caeruleus), αν εννοείς κάτι άλλο μπορείς να το εξηγήσεις
,πολλα ειναι υβριδια
Όλα τα ψάρια έχουν αγοραστεί από 3 γνωστά καταστήματα στην Αττική , έχω και εγώ υποψίες για το ένα είδος το οποίο σίγουρα δεν είναι αυτό που αγόρασα. Το κυρίαρχο αρσενικό φαίνεται στο 0:20 και ένα από τα θηλυκά στο 1:00. Εσύ ποια πιστεύεις ότι είναι υβρίδια?
,πολλα ειναι με κατεστραμενα εσωτερικα οργανα(πχ στο 0.49),αλλα δεν εχουν αναπτυχθει σωστα,αλλα πετανε τα ματια τους εξω..
Δεν υπάρχει κανένα με κατεστραμμένα εσωτερικά όργανα(το συγκεκριμένο που αναφέρεις το είχε σκίσει το αρσενικό στην προσπάθεια να ζευγαρώσει μαζί του, τελικά βρήκε άλλη θηλύκια στην ηλικία του, τα κατάφερε και το μικρό ανακάμπτει σιγα-σιγα ). Επίσης δεν υπάρχει κανένα που δεν έχει αναπτυχθεί σωστά εκτός από ένα Acei που δεν έχει το ίδιο μήκος με τα υπόλοιπα αν και αρχικά ήταν όλα το ίδιο. Φυσικά σε κανένα δεν πετάνε τα μάτια του έξω.
θελω να πω με λιγα λογια οτι αυτο το πειραμα που γινεται εμενα δε με βρισκει συμφωνο και δεν θα με πεισει κανεις οτι τα ψαρια δεν εχουν φαει τουλαχιστον αμμωνια...αληθεια τα νιτρικα που κυμαίνονται??
Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει 30-40 κιλά βιολογικό υλικό, το 1/5 να είναι ενεργό λόγω της κυκλοφορίας καταλαβαίνεις ότι δεν σου φτάνει ένα canister για να πιάσει την βιολογία του. 0 αμμωνία. Νιτρικά το περισσότερο που έχω μετρήσει είναι 30. Ο πορώδης βράχος αλλά και ο αραγωνίτης διασπούν και μεγάλο μέρος των νιτρικών με αποτέλεσμα να τα κρατούν σε χαμηλότερα επίπεδα από ότι τα διάφορα βιολογικά φίλτρα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν χρησιμοποιούνται βιολογικά φίλτρα στα θαλασσινά στα οποία τα νιτρικά είναι πραγματικό πρόβλημα. Στις Αφρικάνες παίζει να κάνουν και καλό μέχρι ενός σημείου(ανάπτυξη άλγης)
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries