Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-04-16, 14:24
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ωραία!!!.
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Ασχολούμαι με τα ενυδρεία από το 1998. Από το 98 έως το 2001 είχα ένα 120λιτρο ενυδρείο γλυκού νερού στο οποίο αρχικά υπήρχαν μπόλικα φυτά με διάφορα είδη ψαριών το οποίο σιγά-σιγά μετατράπηκε σε ενυδρείο με Αφρικάνικες κιχλίδες κυρίως από Malawi αλλά και κάποια από Tanganika.

Το 2001 μετέτρεψα το ενυδρείο σε θαλασσινό FO και γρήγορα σε Reef. Το 2005 αγόρασα ένα RIO240 και μετακόμισα τους κατοίκους σε αυτό. Τα πρώτα χρόνια και στο γλυκό και κυρίως στο θαλασσινό ήμουν πάνω από το ενυδρείο 24/7. Αλλαγές νερού-μετρήσεις ευλαβικά, πατέντες, ψάξιμο, workarounds, συσκευές , τα πάντα όλα. Τα πρώτα χρόνια έτρεχα το θαλασσινό με εξωτερικό φίλτρο και μία εποχή με 2 συν skimmer, είχα refugium με μακροάλγες και πλανγκτον κλπ. Από αυτήν την αρχική περίοδο κρατάω τα εξής:
την σημασία της μεγάλης κυκλοφορίας του νερού
τον σημαντικό ρόλο του skimmer
την ασημαντότητα των canister filters
την ευκολία διατήρησης των ψαριών σε σχέση με τα κοράλια.

Μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο γύρω στο 2005-2006.






Στην συνέχεια έχασα κάπως το ενδιαφέρον μου αν και είχα 2 αναλαμπές, η μία ήταν κάποια χρόνια με μη φωτοσυνθετικά κοράλια και η τελευταία με Zoas:








Τα τελευταία χρόνια όμως και ειδικά μετά από το 2012 δεν είχα το χρόνο να ασχολούμαι με το χόμπι όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα το ενυδρείο να παρακμάσει. Μιλάμε ότι έκανα αλλαγή νερού κάθε χρόνο, το skimmer ακαθάριστο είχε σταματήσει να λειτουργεί, η άλγες έκαναν πάρτυ, τα ψάρια όμως πήγαιναν καλά.

Την άνοιξη 2015 είχα να επιλέξω ανάμεσα στο να το καταργήσω τελείως ή στο να το μετατρέψω σε κάτι άλλο γνωρίζοντας όμως ότι η φροντίδα έπρεπε να πέσει στο ελάχιστο.
Τελικά επέλεξα το 2ο και έχοντας κάποια εμπειρία σε mbuna αποφάσισα να πάρω αυτόν τον δρόμο.

Κράτησα το ενυδρείο(RIO-240), τον αραγωνίτη, μέρος του ζωντανού βράχου, 2 κυκλοφορητές (Tunze nanostream 6025 + one Sicce Voyager 3 or 4 δεν είμαι σίγουρος), το chiller (Aquamedic titan 500). Βασικά ήθελα να κάνω ένα πείραμα και να κρατήσω ψαράκια από την λίμνη Malawi χωρίς να αγοράσω κάποιο canister φίλτρο. Στην αρχή κώλωσα με αποτέλεσμα να χρησιμοποιήσω το εσωτερικό φίλτρο του RIO με κάποια από τα σφουγγάρια που είχε το φίλτρο + μακαρόνι + υαλοβάμβακα. Μία αντλία 1000lt μετέφερε το νερό από το εσωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο περνώντας το από το chiller.

Κάποια στιγμή η αντλία αυτή σταμάτησε να παρέχει ροή και με δεδομένο ότι είχε πέσει η θερμοκρασία(δεν χρειαζόμουνα το chiller), έκλεισα τελείως την ροή. Αποτέλεσμα, καμία διαφορά. Είχα αρχίσει να σιγουρεύομαι ότι η βιολογία παρεχόταν από τον αραγωνίτη και τον βράχο ακριβώς όπως και στο θαλασσινό. Τα ψάρια μεγάλωναν, άρχισαν να ζευγαρώνουν ενώ εγώ είχα αρχίσει να ταΐζω όλο και περισσότερο μετατρέποντας το ενυδρείο σε ένα πείραμα.

Σήμερα έχω αφαιρέσει τα υλικά από το εσωτερικό φίλτρο, έχω καθαρίσει την αντλία και προσθέτω κάποιες φορές υαλοβάμβακα για μηχανικό καθαρισμό του νερού.

Το ενυδρείο έχει τα εξής ζωντανά:
6 red zebras
5 Aceis
6 labidos
4 Albino auroras
5 elongatus chewere
3 demasoni
4(2 m+2f) από ένα άγνωστο είδος μπορεί και υβρίδιο, μπορείτε να δείτε το κυρίαρχο αρσενικού του είδους στο 0:19 του video. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
2 Valisneria G. οι οποίες έχουν πολλαπλασιαστεί σε αυτό που φαίνεται στο video
2 Anubias οι οποίες είναι θαμμένες στην άμμο λόγω των ανασκαφών που κάνουν τα ψάρια.
Αρκετά σαλιγκάρια που μπήκαν λαθραία με τα φυτά.

Όπως καταλαβαίνεται το ενυδρείο είναι overstocked, ταΐζω πάρα πολύ συνεχίζοντας το πείραμα. Τα ψάρια μεγαλώνουν, φαίνονται υγιή, αναπαράγονται κλπ.

Αλλάζω νερό κάθε 1 έως 3 εβδομάδες, συνήθως από 30-60%. Στις αλλαγές βάζω Seachem prime, Seachem flourish και 15ml σόδα.

Θεωρώ ότι το ενυδρείο δουλεύει όπως ακριβώς τα filterless θαλασσινά με το βιολογικό φιλτράρισμα να το έχουν αναλάβει ο βράχος και ο αραγωνίτης με κλειδί την μεγάλη κυκλοφορία του νερού η οποία πρέπει να είναι πάνω από 6000 λίτρα την ώρα.
Μετρήσεις κάνω πριν τις αλλαγές, δεν έχω κάνει detect αμμωνία ποτέ(μετά το στρώσιμο) και τα νιτρικά είναι συνήθως κάτω από 20 ppm. Δεν χρησιμοποιώ ακριβά test νερού όμως. Βλέποντας το video μπορείτε να δείτε τις άλγες στο πίσω τζάμι το οποίο δεν έχει καθαριστεί ποτέ. PH, GH, KH δεν μετράω ποτέ καθώς θεωρώ ότι το σκληρό νερό της Αθήνας+ο Αραγωνίτης+ η προσθήκη σόδας κάνουν την δουλειά απροβλημάτιστα.

Μετά από πάρα πολλά χρόνια έχω ένα ενυδρείο το οποίο απολαμβάνω πολύ ενώ δεν χρειάζεται φροντίδα πάνω από 30 λεπτά στις 1-3 εμδομάδες. Η αλλαγές του νερού γίνονται κατευθείαν από το νερό της βρύσης χωρίς προετοιμασία.

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε, αλλά να κάνω και εγώ μία ερώτηση:
Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο και απέτυχε? Αν όχι τι σας κάνει να πιστεύεται ότι μπορεί να λειτουργήσει ένα reef έτσι(το οποίο έχει εξωφρενικό bioload σε σχέση με οποιοδήποτε ενυδρείο γλυκού) αλλά όχι ένα άλλο ενυδρείο?

ΥΣ: Τα ψάρια γουστάρουν πολύ, μα πάρα πολύ την μεγάλη ροή νερού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02437 seconds with 11 queries