Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 02-04-16, 09:03
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Γειά σας. Και εγώ τα ίδια προβλήματα.
Βλέπω τις τελευταίες μέρες οτι, τα χρυσόψαρα μου κάθονται στον πάτο. Και ακίνητα μάλιστα κάμποσες ώρες.
Είδα οτι αν τους σηκώσω το καπάκι, να μην τα χτυπάει κοντά η λάμπα, ζωηρεύουν κάπως. Για λίγο.
Οταν τα ταίζω, ζωηρεύουν και με χαρά έρχονται να τρώνε και ζωηράδα.
Πολλές ώρες όμως στον πάτο, ακίνητα, ανάμεσα στα φυτά.
Ισως να ήταν το χλώριο, καθώς είδα οτι το biotopol plus που έβαζα τελευταία είχε αλλάξει την αναλογία ανά λίτρο και δεν είχα προσέξει καλά τις οδηγίες που το biotopol plus δεν αναφέρει καλά, όπως το προηγούμενο.
Εκανα αλλαγή χθες το 1/3 , το χλώριο έχει αρχίσει να έρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα.
Τα ψάρια όμως το βράδυ, ακίνητα καθόταν, και το πρωι, 9,45 ακόμα ακίνητα, ενώ άλλες φορές 8.00 η ώρα ήταν όλο ζωηράδα γιατί τα τάιζα.
Σκέφτομαι, μπορεί να φταίει το φως?
Τλευταία πρόσθεσα 1 ώρα, καθώς το είχα 11 - 7 και το έβαλα 11- 8.
Να φταίει αυτό όμως?
Τώρα, 15 λεπτά μετά που τα τάισα λίγο νωθρά κάθονται προς τον πυθμένα, όμως αν πλησιάσω και τους μιλήσω λίγο, κουνήσω το νερό να νομίζουν οτι θα ξαναφάνε, έρχονται με όρεξη και ανοιγοκλείνοντας το στόμα τους ψάχνοντας την επιφάνεια, σαν να αν θες να τους βάλεις ακόμα λίγο φαγητό να μην θέλουν να πούνε οχι.
Να φταίει το χλώριο, που ήτο ψηλό τουλάχιστον 10 μέρες?
Το φως, που προστέθηκε κάποια ώρα ή που τα ενοχλεί για κάποιο λόγο που δεν ξέρω. Να πω ότι η λάμπα του σαλονιού κατά τις 6 ανοίγει και μέχρι τις 11 περίπου δεν κλείνει.
Τα φυτά, σκεφτόμουν οτι, επειδή μεγαλώνουν πολύ πια, μήπως τρώνε το οξυγόνο και δεν έχει πολύ το νερό?
Σήμερα κατέβασα λίγο την στάθμη ώστε ο σωλήνας εισόδου του νερού να ψεκάζει λίγο, μήπως οξυγονώνεται, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries