Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 31-03-16, 07:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφου θα έβαζες αλουμινογωνιές δεν τις χρειάζεται τις κόντρες, ειδικά τις κάτω, θωρηκτό το έκανες
Ακου τώρα ένα μυστικό, ήταν κάτι που δεν μπορούσα να το εξηγήσω αλλά βρήκα την εξήγηση.
Στεγανοποιώ με σιλικόνη τις σωλήνες που έχω στα πιατάκια στις γλάστρες, ακόμα έχω κλείσει τρύπες σε γλάστρες με σιλικόνη ή έχω βάλει μπαλώματα με σιλικόνη σε σπασμένα πιατάκια. Οταν κάνω αυτές τις δουλειές δεν περιμένω να στεγνώσει η σιλικόνη αλλά τα βάζω αμέσως στη θέση τους, ειδικά τα πιατάκια. Οι γλάστρες πάντα είναι υγρές και στάζουν συνέχεια. Παρατήρησα πως η σιλικόνη (ενυδρειακή βάζω) στεγνώνει πολύ γρήγορα και ας υπάρχουν νερά.
Τελικά βρήκα εδώ https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...8C%CE%BD%CE%B7
αυτό n Si(CH3)2Cl2 + n H2O → [Si(CH3)2O]n + 2n HCl
και διαβάζοντας όλη τη παράγραφο

Στην παραγωγή του πολυδιμεθυλοσιλοξάνιου, το αρχικό υλικό είναι διμεθυλοδιχλωροσιλάνιο, που αντιδρά με νερό ως εξής:
n Si(CH3)2Cl2 + n H2O → [Si(CH3)2O]n + 2n HCl Ο πολυμερισμός παράγει τυπικά, γραμμικές αλυσίδες καλυμμένες με Si-Cl ή ομάδες (σιλανόλης) Si-OH. Σε διαφορετικές συνθήκες το πολυμερές είναι κυκλικό και όχι αλυσίδα.[1]
Για εφαρμογές καταναλωτή όπως στεγανοποιητικά χρησιμοποιούνται αιθανικά σιλύλια αντί για χλωρίδια σιλύλιου. Η υδρόλυση των αιθανικών παράγει το λιγότερο επικίνδυνο αιθανικό οξύ (το οξύ που βρίσκεται στο ξύδι) καθώς παράγεται προϊόν με πολύ πιο αργή διαδικασία σκλήρυνσης. Αυτή η χημεία χρησιμοποιείται σε πολλές εφαρμογές καταναλωτή, όπως ως σιλικόνη καλαφατίσματος και κόλλας.

Κατάλαβα λοιπόν πως η σιλικόνη δεν θέλει ζέστη και ξηρό περιβάλλον για να στεγνώσει αλλά θέλει νερό, υγρασία, για αυτό βρέξε την, πιτσιλισέ την με νερό, όχι να γεμίσεις με νερό το ενυδρείο, απλά να αυξήσεις την υγρασία, θα στεγνώσει πολύ πιο γρήγορα .
Και μη φοβάσαι το νερό στη σιλικόνη, είναι αδιάβροχη, αν δεις δεν κάθεται νερό επάνω της
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02224 seconds with 10 queries