Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 29-03-16, 14:00
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στις πισίνες τα ίδια βάζουν Μάνο, δεν θεωρείται πόσιμο το νερό για τις πισίνες.
Γενικά όλες αυτές τις σωληνώσεις και εξαρτήματα που χρησιμοποιούμε, βασικά είναι για αποχέτευση και δεν έχω δει πουθενά να αναφέρουν πως κάνουν για πόσιμο νερό. Τα μόνα εξαρτήματα που έχω δει είναι τα μαύρα πλαστικά ρακορ για δεξαμενές/βαρέλια που αναφέρουν πως κάνουν για πόσιμο νερό ή κρασί, και το ίδιο πλαστικό είναι τα εξαρτήματα για αυτόματο πότισμα. Και αν παρατηρήσετε όλα αυτά τα μαύρα εξαρτήματα είναι με βόλτες και είναι βιδωτά και όχι με κόλλα, ούτε έχω δει να υπάρχει κόλλα για αυτά, όπως δεν έχω δει να υπάρχει κόλλα για τα πλαστικά βαρέλια για τρόφιμα. Επομένως είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αν θέλουμε να συζητήσουμε κατά πόσο είναι κατάλληλα για τρόφιμα τα πλαστικά που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία αλλά και στη καθημερινότητα. Οταν βρω ευκαιρία θα ρωτήσω έναν κατασκευαστή τέτοιων σωληνώσεων και εξαρτημάτων
Ναι αν μπορεσεις να ρωτησεις καποιο κατασκευαστη θα ηταν το καλυτερο. Για να μην λεμε οτι να ναι.

Το θεμα ειναι τι προσμηξεις βαζουν στις σωληνες pvc για να δωσουν το απαιτουμενο χαρακτηριστικο, πχ σκληροτητα, αντοχη στη θερμοκρασια, ή απλά να γινει πιο οικονομικη. Κατι τετοιο εννοουσε ο πωλητης που δεν μου εδωσε εκεινες τις σωληνες, οχι οτι το pvc ειναι ακαταλληλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01796 seconds with 10 queries