Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 29-03-16, 11:32
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αν είναι από PVC είναι όλα ίδια , τι να το πάρεις από ενυδρειακό κατάστημα ή τι να το πάρεις από υδραυλικά είδη, και τα συγκεκριμένα υλικά που ψάχνει ο Θανάσης μόνο ο Σταματίου τα βγάζει. Στην Ελλάδα έχουν μείνει πολύ λίγα εργοστάσια που φτιάχνουν πλέον σωλήνες PVC, και επειδή έχω ρωτήσει, διαστάσεις κάτω από 32 δεν βγάζουν ΦΑΣΟΠΛΑΣΤ & ΔΡΙΒΑΣ και βγάζει μόνο ο ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ γιατί χρησιμοποιούνται και σε πισίνες, επομένως από όπου και να τα πάρει , θα είναι του ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ.
Τώρα αν ανοίξουμε κουβέντα για τη τοξικότητα των πλαστικών θα πρέπει να διαλύσουμε όλοι τα ενυδρεία μας, PVC , plexiglass , PET , πολυπροπυλένιο, πολυαιθυλένιο , πολυεστέρας κλπ , είναι όλα άστα να πάνε. Το μόνο ασφαλές είναι το γυαλί, όλα τα άλλα κάτι έχουν.
Πάρτε μια ιδέα https://www.elke.teicrete.gr/LinkCli...%3D&tabid=1034 και δεν θα ξαναφάτε από πλαστικές συσκευασίες.
Οτι γινεται διαχωρισμος στις σωληνες και στα λαστιχα σε ποτισματος και ποσιμου νερου, ειναι δεδομενο. Αν γινεται για το marketing δεν το ξερω. Αν θα πρεπει να ειμαστε υποχονδριοι με τα ενυδρεια ειναι θεμα για συζυτηση. Εγω ειπα την αποψη ενος επαγγελματια, και ειπα πως δεν ξερω αν ειναι αληθεια η ψεματα. Και επισης ολα τα pvc δεν νομιζω να ειναι ιδια. Δοκιμασα να ζεστανω δυο σωληνες για να τις γωνιασω, η μια με τη ζεστη εγινε σαν λαστιχο, η αλλη εκανε κανονικα καμπυλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries