Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 29-03-16, 07:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτιμήσεις να τα πάρεις από ενυδρειακό κατάστημα, όπου σου βγαίνει πιο οικονομικά, παρά να πάρεις από καταστημα με υδραυλικά τυχαίους σωλήνες. Στο λέω αυτό γιατι όταν έψαχνα κι εγώ, μου είχε πει ένα παλικάρι σε μεγάλο κατάστημα με υδραυλικά στην Αθήνα ότι θα πρέπει να βρω σωλήνες που είναι για πόσιμο νερό διότι η απλή σωλήνα κατακευάζεται από ένα υλικό που είναι ακατάλληλο για χρήση σε καθαρό νερό, έλαια και κατα συνέπεια σε ενυδρείο (δεν θυμάμαι πως το είπε). Αλήθεια- ψέματα, δεν ξέρω... Ξέρω ότι ενώ είχε σωλήνες και εξαρτήματα Φ28 που του ζήτησα, δεν μου τα έδωσε..
Φίλε μου αν είναι από PVC είναι όλα ίδια , τι να το πάρεις από ενυδρειακό κατάστημα ή τι να το πάρεις από υδραυλικά είδη, και τα συγκεκριμένα υλικά που ψάχνει ο Θανάσης μόνο ο Σταματίου τα βγάζει. Στην Ελλάδα έχουν μείνει πολύ λίγα εργοστάσια που φτιάχνουν πλέον σωλήνες PVC, και επειδή έχω ρωτήσει, διαστάσεις κάτω από 32 δεν βγάζουν ΦΑΣΟΠΛΑΣΤ & ΔΡΙΒΑΣ και βγάζει μόνο ο ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ γιατί χρησιμοποιούνται και σε πισίνες, επομένως από όπου και να τα πάρει , θα είναι του ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ.
Τώρα αν ανοίξουμε κουβέντα για τη τοξικότητα των πλαστικών θα πρέπει να διαλύσουμε όλοι τα ενυδρεία μας, PVC , plexiglass , PET , πολυπροπυλένιο, πολυαιθυλένιο , πολυεστέρας κλπ , είναι όλα άστα να πάνε. Το μόνο ασφαλές είναι το γυαλί, όλα τα άλλα κάτι έχουν.
Πάρτε μια ιδέα https://www.elke.teicrete.gr/LinkCli...%3D&tabid=1034 και δεν θα ξαναφάτε από πλαστικές συσκευασίες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01979 seconds with 11 queries