Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #146  
Παλιά 28-03-16, 23:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρωσω πως το τιτανιο εκτος απο πολυ springy και δυσκολοδουλευτο - κανει μονο για θερμοκρασιακο ελεγχο. Αν ειναι να το παρεις για να παιζεις σε power mode, μην το παρεις. Γευση δεν θα δεις. Ατμο δεν θα δεις. Επισης σε μεγαλες θερμοκρασιες ( λενε ) γινεται τοξικο και σε power mode δεν θα τις αποφυγεις τις μεγαλες θερμοκρασιες.
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Μιχάλης ! Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως όχι μόνο το τιτάνιο αλλά και τα νικέλιο και ατσάλι θέλουν έλεγχο θερμοκρασίας γιατί όταν δουλεύονται χωρίς αυτόν (σε Power mode δηλαδή) η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει και να οξειδωθούν. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να εισπνέουμε οξείδια τα οποία δεν γνωρίζουμε ακόμη τι επιπτώσεις θα έχουν στον οργανισμό μας μακροπρόθεσμα... Το αναφέρω αυτό γιατί ακούω διάφορα τραγικά. Λέει ο άλλος "εγώ ατμίζω με νικέλιο χωρίς έλεγχο γιατί όταν το βάζω στον έλεγχο είναι πολύ υποτονικός ο ατμός και με χαλάει. Δεν έχω διαπιστώσει κάτι όμως τόσο καιρό που ατμίζω έτσι". Είναι υποτονικός ο ατμός γιατί έχει συνηθίσει να ατμίζει με πυρωμένο μέταλλο. Το νικέλιο ή το τιτάνιο ή το ατσάλι, πυρώνουν γρήγορα και μετά οξειδώνονται. Αυτά τα μέταλλα δουλεύονται μόνο με έλεγχο θερμοκρασίας. Το ότι δεν έχει καταλάβει ακόμη κάτι είναι πολύ σχετικό. Ο χρόνος θα δήξει... Μακάρι να μην συμβεί τίποτα απολύτως αλλά κόψαμε το τσιγάρο για την υγεία μας, μην το κάνουμε χειρότερο το πράγμα εισπνέοντας οξείδια μετάλλων και καμένες γλυκερίνες...
Έχω να προτείνω σε όσους δεν ικανοποιούνται στο άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας να ατμίζουν με Kanthal το οποίο και αυτό πυρώνει φυσικά αλλά πολύ πιο μετά. Θέλει δηλαδή περισσότερο χρόνο. Όχι όμως ότι και αυτό με παρατεταμένες και συνεχείς εισπνοές δεν θα πυρώσει. Γι' αυτό ξαναλέω, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, το πιο ασφαλές είναι το άτμισμα με μέταλλα που δουλεύουν με έλεγχο θερμοκρασίας, αρκεί να τα δουλεύουμε και εμείς με αυτό τον τρόπο . Αλλιώς Kanthalάκι...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 10 queries