Θέμα: cube 300lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #130  
Παλιά 21-03-16, 12:15
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριςτω πολυ Γρήγορη!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα που οφείλεται. Το σίγουρο είναι ότι οποίος το βλέπει από κοντά παρατηρεί την ανάπτυξη.
Όσο αφορά το ATS σίγουρα δεν θα δεις τα τρέλα χρώματα γιατί να νιτρικά πρέπει πάντα να είναι λίγο τσιμπιμενα. Εμένα βρίσκονται στα 5-10ppm. Ιςως φταίει κ οι μικρές αλλαγές που κάνω. Στα 400λτ κάνω αλλαγή 25λτ εβδομαδιαία. Δεν με πειράζει καθόλου όμως που δεν έχω τρέλα χρώματα, ειμαι ευχαριστημένος όταν βλέπω τους πολύποδες από τις ακροπορες να είναι τέζα έξω κ όταν επιστρέφω από ταξίδι να τις βλέπω 1-2cm μεγαλύτερες!
Το μόνο που ρίχνω στην balling method μέσα στα υγρά λίγο βαρέα μέταλλα, στρόντιο κ ιώδιο τπτ άλλο. Κάλιο δεν έχω προσθέσει ποτέ. Θέλω να δοκιμάσω γιατί αναδεικνύει καλύτερα το μπλε χρωμα. Οι μοντιπορες έχουν γίνει τεράστιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις ξεφορτωθώ. Γενικότερα πιστεύω ότι πρέπει να τις αποφεύγουμε σε μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας. Μεγαλώνουν γρήγορα, πιάνουν χώρο κ δημιουργούν σκιές από κάτω τους.
Το ATS είναι 10x9cm κ η ροη του αν θυμάμαι καλά έχω μια μικρή sicce γύρω στα 1500lt. Από φωτισμό έχω ένα led φωτιστικό diy 12 x 3w. 9 LEDs κόκκινα κ 3 μπλε κ δουλεύει 11 ώρες τη νύχτα.
Τρελα εντονα χρωμματα, βλεπω σε ενυδρεια με μετρησιμα νιτρικα, εως και 10ppm, οπως επισης και με μετρησιμα φοσφωρικα..... Το 0 σε θρεπτικα τελικα, για ωραια χρωμματα σε ακρο, ειναι ακομη ενας απο τους πολλους μυθους του χομπι μας. Ο μανατζερ της zeo, που καθιερωσε αυτον τον μυθο , αξιζει. ...νομπελ )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 21-03-16 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 10 queries