Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-03-16, 09:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rozela120 Εμφάνιση μηνυμάτων
λενε οτι κανονικα απαγορευτε γιατι σκοτωνει τα βακτηρια που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο...εσεισ δεν εχετε δει κατι στην βιολογια σας?το σωληνακι το βαζουν συνηθοσ αμα θεσ στην εξοδο του φιλτρου οχι στην εισοδο...αλλα ας πουν και αλλοι που το χρημοποιουν με αυτον τον τροπο να δουμε σχολια!
Προσωπικά δεν έχω διαβάσει τεκμηριωμένη αιτιολογία ότι συμβαίνει αυτό. Οτι πέφτει το PH και ότι η βιολογία αναπτύσσετε καλύτερα και γρηγορότερα σε ελαφρά αλκαλικό περιβάλλον είναι αλήθεια, άρα πιστεύω πως ίσως να υπάρχει μια αλαφριά μείωση βιολογίας, αν όμως έχεις ένα φίλτρο με αρκετό όγκο δεν θα παρατηρήσει κάποιος κάποια διαφορά. Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβαίνει και αν έχουμε στο ενυδρείο PH χαμηλότερο του 6,5, αυτό όμως είναι συνηθισμένο σε ενυδρεία μαλακού και όξινου νερού. Αν κάποιος το παρακολουθήσει για κανα δυό εβδομάδες και δεν δει διαφορά στις μετρήσεις , τότε δεν νομίζω πως θα υπάρξει κάποιο θέμα
-----------------------------------
Αλέξη κάνε μια μέτρηση PH στο νερό του ενυδρείου μακρυά από την έξοδο του φίλτρου και άλλη μία από την έξοδο της σωλήνας, θα δεις κάποια διαφορά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 10 queries