Θέμα: Reactor CO2
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-03-16, 23:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είχα ξεκινήσει κι εγώ με ενυδρειάκι από το Jumbo για να πειραματιστώ και στο κάτω μέρος του μικρού αυτού φίλτρου, έβαζα την έξοδο του CO2...
Ότι και αν κάνεις και στο αποτέλεσμα, βλέπεις μικροσκοπικές φυσαλιδούλες, να ανεβαίνουν μέχρι την επιφάνεια, είναι μοιραία απώλεια CO2...
Στα 14 λίτρα, είχα 1φ/δ CO2 και σε 60 λίτρα με τον ριάκτορα, για ίδιο ποσοστό CO2 στο ενυδρείο, χρειαζόμουν πάλι 1φ/δ+ !!!! Απώλεια 60-70% με το φιλτράκι???
Εγώ δεν είδα διαφορά με τον διαχυτήρα. Στο λέω γιατί το παρακολουθώ με τον PH Controller. Ο χρόνος που χρειάζεται για να πέσει το PH στο επιθυμητό σημείο είναι ο ίδιος, για να μην πω μικρότερος. Για την ιστορία είχα δοκιμάσει δύο ειδών διαχυτήρες. Έναν που ήταν τύπου αερόπετρας, έναν εσωτερικό και έναν εξωτερικό. Ο τύπου αερόπετρας δεν έλεγε πολλά. Στους άλλους δύο δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους αλλά καμία σχέση με την αερόπετρα. Το εσωτερικό φιλτράκι μου έκανε πολύ καλή δουλειά, εξίσου αν όχι καλύτερη με τους δύο τελευταίους διαχυτήρες και δεν είχα θέματα μπουκώματος, καθιζήσεων κτλ. Το μόνο θέμα που έχει είναι οι φυσαλίδες που παράγει αν και πιστεύω πως δεν είναι κάτι το τραγικό. Ειδικά εγώ που το χρησιμοποιούσα σε σχετικά μαλακό νερό (KH 2-4), επειδή ο χρόνος διάχυσης ήταν μικρός και τα διαστήματα μεταξύ άνοιξε κλείσε της μαγνητικής μεγάλα, δεν είχα πρόβλημα με τις φυσαλίδες.
Αυτά από εμένα. Είναι θέμα προσωπικής άποψης του καθενός, εγώ προσωπικά, όπως προανέφερα, προτιμώ το εσωτερικό φίλτρο λόγο της απλότητάς του τόσο στη χρήση του, όσο και στη συντήρησή του. Και σίγουρα είναι κάτι πολύ πιο οικονομικό...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01493 seconds with 11 queries