Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-03-16, 16:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

2. Εχω ένα κομμάτι πλεξι 1mm, άρα υπάρχει και πιο λεπτό από 3mm
3. Η ρητίνη νομίζω πως είναι πιο οικονομική. Το 3αρι πλεξι έχει 25 Ευρώ/m2 και επιπλέον θες εργαλεία, κοφτάκι , χλωροφόρμιο , θα πρέπει να κόψεις και πηχάκια για να κολλήσεις στις ενώσεις, έχει δουλίτσα.
4. Στο πλεξι πιάνει η σιλικόνη, λένε πως δεν είναι και τόσο συμβατά αυτά τα 2 υλικά, αλλά έχω σε ενα πλεξι σιλικόνη εδω και 4 χρόνια σχεδόν και δεν μπορώ ακόμα να το καθαρίσω. Στη περίπτωση μας όμως δεν θέλουμε τη σιλικόνη σαν συγκολλητικό υλικό αυτό καθεαυτό , γιατί η πίεση του νερού το σπρώχνει το τζάμι επάνω στο πλεξι με τη σιλικόνη, ετσι λειτουργεί σαν φλάντζα. Γενικά η σιλικόνη δε τα πάει καλά με τα πλαστικά, αυτο το έχω υπόψη μου και όποτε το θυμάμαι κοιτάζω στο ενυδρείο να δω αν υπάρχουν φυσαλίδες ή κενά στις ενώσεις τζάμι/σιλικόνη/πλεξι . Επίσης μη ξεχνάμε πως όλα αυτά ειναι μέσα στο νερό , επομένως δεν τίθεται θέμα πως θα ξεραθεί η σιλικόνη, γιατί είναι γνωστό πως η ξηρασία είναι εχθρός της σιλικόνης , επίσης η επιφάνεια που έχω για να κολλήσει το τζάμι στο πλεξι είναι 4 εκατοστά περιφερειακά + 10 χιλιοστά πάχος το τζάμι και έχω βάλει σιλικόνη και στο σορόκο του τζαμιού , δηλαδή το τζάμι είναι ακριβώς όσο το μήκος και το ύψος του ενυδρείου.Όπως καταλαβαίνεται , σε τέτοιου είδους κατασκευές δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια γιατί δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία , και έτσι προσπαθούμε να αποφύγουμε τυχόν απρόοπτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 10 queries