Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #91  
Παλιά 11-03-16, 15:51
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωτικα, δεν ειναι υποχρεωτικοι οι 6 (!!!) μηνες ωριμανσης του βυθου για red cherry γαριδες.
Τις εχω βαλει και αμεσως σε ενυδρειο που απλα μπολιαστηκε το φιλτρο (και οχι και ο βυθος) χωρις καμια απωλεια.
Για σιγουρια ομως, καλο ειναι να αφηνουμε ενα ενυδρειο να τρεξει καμια εβδομαδα τουλαχιστον (γενικα, ειτε για γαριδες ειτε για ψαρια), πριν μπολιασουμε και βαλουμε ζωντανα.
Ναι εγώ με το στρώσιμο με τροφη που κανω σε ολα μου τα ενυδρεια αφηνω περιπου 45-60 μέρες και μετα βάζω δειλα δειλα ψαράκια !!! Και σε αυτο το 240λιτρο θα καθυστερησω καθως 10η μερα τωρα και δεν εχω αρχισει στρωσιμο γιατι οι αλγες παραμονευουν με τοσα θρεπτικα στην στηλη νερου ... Λογικα οταν θα δω να εξαφανιζονται και οι λιγοστες αλγεςπ ου πανε να βγουν τοτε θα αρχισω στρωσιμο και λιπανση ! Απο οτι εχω καταλαβει στα φυτεμενα ενυδρεια με μετρια και δυσκολα φυτα πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω τον πρωτο καιρο με μετρησεις και παρατηρησεις και να αποκτησεις εμπειρια ετσι ... Αυτο κανω και εγω τον πρωτο καιρο τωρα μεχρι να βρει μια ισορροπια και ρουτινα το ενυδρειο μου Co2-λιπανση- φως !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01382 seconds with 11 queries